37 obserwujących
3045 notek
760k odsłon
  333   0

Haaretz/ Jan Grabowski oskarża Polaków

Polskie siły policyjne odegrały kluczową rolę w ostatecznym nazistowskim rozwiązaniu, nowe szokujące odkrycia naukowe.


Jeden z  policjantów zabił niemowlę na oczach matki, inni zgwałcili i zamordowali młodą kobietę w samochodzie. Przełomowe badanie przedstawia po raz pierwszy Grabowski, zaangażowanie polskiej policji w projekt zagłady nazistów. Historyk Jan Grabowski znów się tym zajmuje.Ofer Aderet


12.06.2020 | 13:16


Jan Grabowski pojawił się na okładce prawicowego polskiego magazynu pod koniec maja. Twarz urodzonego w Polsce historyka zajęła dużą część okładki na tle groźnej czarno-białej fotografii z okresu II wojny światowej. „Kłamstwo bez kary” brzmiało w nagłówku tygodnika „Do Rzeczy", a podtytuł dodawał: „W swojej książce o„ granatowej ”policji Jan Grabowski ponownie oskarża Polaków o udział w Holokauście”.„Kto powiedział, że historia jest nudnym zawodem?” Grabowski, 57 lat, pomyślał, gdy zobaczył tekst na okładce magazynu, w którym wezwał go do postawienia przed sądem. Następnie opublikował post na Facebooku, w którym podzielił się ze swoimi studentami, kolegami i czytelnikami na całym świecie najnowszym rozdziałem sagi podżegania, którą polska prawica prowadziła przeciwko niemu w ostatnich latach, odkąd stał się jednym z wiodących nazwisk w dziedzinie zbrodni popełnionych przez Polaków podczas Holokaustu.„Jak możesz sobie wyobrazić, Do Rzeczy jest niezadowolona z mojej pracy” - napisał Grabowski. „Nie muszę dodawać, że nie przeczytam tego artykułu, ale cieszę się, że książka wywarła wpływ nie tylko wśród bardziej oświeconych czytelników, ale także wśród tych, którzy wolą budować swoją tożsamość historyczną na historycznych błędach i mitach. Kto wie, może niektórzy z nich przeczytają nawet „materiał niebezpieczny”?


„Materiał niebezpieczny” to jego nowa książka, wydana niedawno w Polsce, zatytułowana „Na Posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w zagladzie Zydów ”, wydany w języku angielskim pod koniec tego roku jako„ Na służbie" rola polskiej „granatwej'i kryminalnej policji w Holokauście ”.
Urodzony w Warszawie Grabowski poświęcił dekadę na zebranie materiału do książki. Jego badania zaprowadziły go do archiwów w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Izraelu w poszukiwaniu dokumentów, z których niektórych nikt przed nim nie przeglądał, w tym raportów i dzienników z posterunków policji z tego okresu. W trakcie swoich badań spotkał się również z naocznymi świadkami, w tym osobami, które przeżyły Holokaust, które opowiedziały mu o przerażających przestępstwach, których byli świadkami.Każdy, kto pomyślał, że 75 lat po Holokauście niewiele zostało do odkrycia w badaniach historycznych, szybko odkryje - po przeczytaniu tej książki - że wiele dziedzin nauki pozostało do przejrzenia. Najważniejsze jest bardzo trudne czytanie, zarówno dla Polaków, jak i Żydów. „Zaskoczyło mnie odkrycie roli polskiej policji w zabójstwie polskich Żydów” - powiedział Grabowski w tym tygodniu Haaretzowi w wywiadzie dla Zoom z Niemiec, gdzie obecnie prowadzi badania.„Morderstwo, gwałt, rozbój - skala jest niezrozumiała”, pisze w książce. Żaden historyk nigdy nie dotknął tego materiału wybuchowego tak jak Grabowski. Jedyna książka, która do tej pory dotyczyła historii polskiej policji, nawet nie wspomina o tym temacie.Polska przestała istnieć jako niepodległe państwo po podboju przez nazistowskie Niemcy w 1939 r. W przeciwieństwie do innych krajów okupowanych przez nazistów, lokalny marionetkowy reżim współpracy nie został zainstalowany w Polsce. Polski rząd na uchodźstwie, prozachodni i antynazistowski, powstał w Londynie, a polskie podziemie zainicjowało operacje przeciwko Niemcom w okupowanej Polsce. Wyjątkiem w tym kontekście była polska policja, którą Niemcy odtworzyli jesienią 1939 r., Zaraz po podboju kraju. Wielu pracowników nowej siły pochodziło z lokalnej Granatowej Policji, która istniała przed wojną, wraz z nowymi rekrutami. Tłem tego, jak wyjaśnia Grabowski, była niemiecka potrzeba pomocy w egzekwowaniu porządku w Generalnym Gubernatorstwie - obszarach Polski, które nie zostały przyłączone do nazistowskich Niemiec (i które obejmowały Warszawę, Lublin lub Kraków).


https://youtu.be/rHH7vPo1kNELubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale