37 obserwujących
3057 notek
762k odsłony
  147   0

Polowanie na czarownice

Sporysz jest dziś wykorzystywany do produkcji LSD. 


image


Domieszka sporyszu w ziarnach zbóż i dalej w mące stosowanej do spożycia była przyczyną halucynacji. Zatrucie sporyszem, czyli ergotyzm, było dawniej określane jako „ogień świętego Antoniego” lub „święty ogień” i prowadziło wielokrotnie do masowych halucynacji i zgonów.


image


22 września 1692 – Stracono ostatnie spośród 20 osób skazanych na śmierć w czasie polowania na czarownice w Salem w Nowej Anglii.Wierzono, szczególnie w krajach protestanckich, że czarownice były czymś rzeczywistym. Nie było naukowego wyjaśnienia zachowania odbiegającego od normy, więc czary wydawały się być logicznym wytłumaczeniem na wszelkie anomalie behawioralne, dziś eksperci podejrzewają, że mógł to być efekt zatrucia sporyszem, które powodowane jest przez grzyb znajdujący się na ziarnie zboża. Nic nie wywoływało więcej strachu w społeczeństwie purytańskim niż ludzie, którzy wydawali się być opętani przez diabła, więc każdą osobę zachowującą się ooodmiennie podejrzewano o uprawianie czarów i traktowano jak przestępcę. Na marginesie trzeba przypomnieć, że to w protestanckiej Ameryce Północnej w przeciwieństwie do katolickiej Ameryki Południowej indianie jako podludzie zostali prawie doszczętnie wytępieni.

image


U nas ciekawa jest afera grabarzy z Frankenstein – sprawa pojmania i skazania w 1606 r. grabarzy z miejscowości Frankenstein, dzisiejszych Ząbkowic Śląskich na Dolnym Śląsku, (Od 1569, kiedy zakończyło się panowanie rodu Podiebradów, w imieniu Cesarstwa Ząbkowicami administrował starosta) posądzanych o sprowadzenie zarazy, czary i bezczeszczenie zwłok. Angielska pisarka Mary Shelley mogła poznać tę historię. Stąd może zachodzić analogia pomiędzy treścią, nazwą miejscowości Frankenstein i tytułem jej słynnej powieści o potworze doktora Frankensteina spreparowanym z ludzkich zwłok wykradanych z cmentarzy.


image


Biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia na temat planu administracji USA, aby utworzyć nową agencję rządową, która użyłaby „zaawansowanej technologii” do identyfikowania „objawów neurobehawioralnych” „osoby zmierzającej w kierunku gwałtownego wybuchu” przy użyciu danych zebranych przez urządzenia elektroniczne, obraz namalowany przez technologię obecnie promowany i wdrażany pod pozorem „zapewnienia bezpieczeństwa Amerykanom” jest działaniem przypominającym polowanie na czarownice. W rzeczywistości wskazuje on bezpośrednio na genezę dalekosiężnego państwa nadzoru o wiele szerszego niż cokolwiek, co dotychczas działo się w historii Ameryki od 1692 roku, i jest rozwijane wspólnie przez osoby związane zarówno z wywiadem amerykańskim, jak i izraelskim.


image

Czarownice z Salem to też dramat z 1952 Arthura Millera oparty na tym procesie o czary. Sztuka miała premierę światową na Broadwayu 22 stycznia 1953. Zdobyła wtedy nagrodę Tony za najlepszą sztukę roku. Dramat miał być alegoryczną odpowiedzią na makkartyzm, panujący w USA w latach 50. Sam Miller został postawiony przed sądem cztery lata po premierze przedstawienia.

image

Jednak to nie dramat Millera stał się przyczyną upadku Komisji McCartney'ego ale sprawy obyczajowe, homoseksualizm głównego doradcy prokuratora- Roya Marcusa Cohna.

Cohn i McCarthy atakowali urzędników państwowych i przedstawicieli kultury nie tylko z powodu podejrzeń o sympatie dla komunistów, ale także z powodu domniemanego homoseksualizmu.

Cohn zyskał na znaczeniu jako prokurator Departamentu Sprawiedliwości USA w procesie szpiegowskim Juliusa i Ethel Rosenbergów , który zakończył się egzekucjami w 1953 r. 

Kiedy Cohn zatrudnił G. Davida Schine'a jako głównego konsultanta w personelu McCarthy'ego, pojawiły się spekulacje, że Schine i Cohn mieli związek seksualny.

Wpływowy ojciec Cohna, Albert Cohn, był wieloletnim prezydentem potężnego oddziału B’nai B’rith w Nowej Anglii, gdzie jest Salem, i Nowym Jorku, a sam Roy Cohn był członkiem Loży Bankowo-Finansowej B’nai B’rith.

Małe okno relacji Trump-Cohn pojawiło się w artykule z 2016 roku w Politico o przyjęciu w1981 r. W domu weekendowym Cohna w Greenwich w stanie Connecticut. W przyjęciu wzięli udział rodzice Ronalda Laudera, Estee i Joe, a także Trump i jego ówczesna żona Ivana, którzy mieli dom weekendowy zaledwie trzy kilometry od tego miejsca. Przyjęcie odbyło się wkrótce po tym, jak Cohn pomógł Reaganowi wygrać wybory prezydenckie i osiągnął wtedy szczyt swoich wpływów politycznych. Na przyjęciu Cohn wzniósł toast za Reagana i ówczesnego senatora nowojorskiego D’Amato, który później namówił Ronalda Laudera do ubiegania się o urząd polityczny i był spirytus movens restytucji żydowskiego mienia bezdziedzicznego od Szwajcarii.
Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale