39 obserwujących
3139 notek
779k odsłon
  163   0

Parlament Europejski wyśle na smokach wojska latające?

Parlament Europejski wyśle na smokach wojska latające?


Rząd amerykański stanu Teksas ma natychmiast odwołać „Senate Bill 8”, będący de facto zakazem aborcji, oraz zapewnić bezpieczny i bezpłatny dostęp do usług aborcyjnych.


Po debacie plenarnej parlamentarzyści PE przyjęli rezolucję, 381 głosami za, przy 253 głosach przeciw i 36 wstrzymujących się, wyrażającącą solidarność i wsparcie dla kobiet z Teksasu, lekarzy, organizacji pozarządowych i wszystkich osób zaangażowanych w działania prawne przeciwko tej niedawno uchwalonej ustawie, która jest rażącym naruszeniem praw kobiet żyjących w USA.


Parlamentarzyści chcą, aby kraje UE wspierały finansowo amerykańskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego promujące prawa seksualne i reprodukcyjne oraz zapewniły bezpieczny azyl dla lekarzy, którzy są narażeni na prawne lub inne formy nękania.


Parlament UE wzywa rząd USA do dekryminalizacji aborcji w celu ochrony kobiet i organizacji świadczących usługi zdrowotne i aborcyjne. Rezolucja wzywa do stworzenia federalnej ochrony powszechnego dostępu do aborcji, aby zabezpieczyć dostęp do usług aborcyjnych, chronić przed zakazami i ograniczeniami na poziomie stanowym.


Wreszcie, parlamentarzyści PE zdecydowanie potępiają regres w zakresie zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych kobiet (SRHR), który ma miejsce nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w innych częściach świata. Wzywają Europejską Służbę Działań Zewnętrznych (ESDZ), Komisję i państwa członkowskie UE do zintensyfikowania działań na rzecz przeciwdziałania temu wycofywaniu się z praw człowieka.


Ustawa przyjęta przez Teksas, znana jako Senate Bill 8 (SB8), która weszła w życie we wrześniu 2021 r., jest de facto „całkowitym zakazem aborcji”, ponieważ nie przewiduje wyjątku w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub stanu zdrowia płodu. Narażać może życie kobiety w wypadku rodzenia. To prawo jest jednym z 26 ograniczeń dotyczących aborcji, które zostały wprowadzone w Teksasie w ciągu ostatniej dekady i stanowi kolejną próbę podważenia praw kobiet i wolności reprodukcyjnej.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale