40 obserwujących
3412 notek
848k odsłon
  102   0

Süddeutsche Zeitung/ i...niemiecka lokomotywa

Berlin (dpa) – Desygnowany przewodniczący CDU Friedrich Merz ostrzega przed wykluczeniem Rosji z międzynarodowego systemu płatności bankowych Swift.


„Kwestionowanie Swift może być bombą atomową dla rynków kapitałowych, a także dla stosunków towarowych i usługowych” – powiedział niemieckiej agencji prasowej w Berlinie na krótko przed wyjazdem minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock (Zieloni) na Ukrainę i do Rosji – Powinniśmy pozostawić Swift nietknięty.


„Widziałbym też ogromne komplikacje gospodarcze dla naszych gospodarek, gdyby coś takiego się wydarzyło. Uderzyłoby to w Rosję. Ale wyrządzilibyśmy sobie wiele szkody” jako silny kraj eksportowy, ostrzegł Merz. Obawia się poważnych reperkusji nie tylko dla europejsko-rosyjskiego handlu usługami i towarami, ale także dla handlu światowego. Swift to system do przetwarzania międzynarodowych transakcji pieniężnych dotyczących towarów i usług. Wykluczenie Moskwy „w zasadzie złamałoby kręgosłup tego międzynarodowego systemu płatniczego”.

Merz: uzasadniony wniosek o dostawy broni

Baerbock chce spotkać się w poniedziałek w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kulebą. We wtorek w Moskwie zaplanowano konsultacje z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.(....)


....


Stuttgart (dpa) –  Annalena Baerbock chce, aby Niemcy ponownie stały się motorem zjednoczenia Europy. „Niemcy muszą wreszcie ponownie stać się siłą napędową integracji europejskiej”, powiedziała Baerbock we wtorek wieczorem podczas sesji pytań i odpowiedzi „Stuttgarter Zeitung” i „Stuttgarter Nachrichten”. (....) Ostatni niemiecki impuls dla Europy był dawno temu i pochodził od byłego ministra spraw zagranicznych Zielonych Joschki Fischera (1998-2005). Sygnał musi teraz brzmieć: „Teraz zaczyna się nowa era europejska, w której znów pojawi się niemiecka lokomotywa”.


Nie chodzi o niemieckie roszczenia do przywództwa, ale o odpowiedź na propozycję przedstawioną cztery lata temu przez francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, aby jeszcze bardziej zjednoczyć i znacznie wzmocnić Europę. Kanclerz Angela Merkel (CDU) nigdy nie odpowiedziała na tę inicjatywę. Baerbock powiedziała: „Europa zasługuje na odpowiedź”. Chciała jasno powiedzieć: „ Niemcy powracają. Razem budujemy Europę”. Europa musi też stać się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu.


Podobnie jak minister spraw zagranicznych Heiko Maas (SPD), Baerbock skrytykowała nowy sojusz bezpieczeństwa USA z Australią i Wielką Brytanią w regionie Indo-Pacyfiku. „Rozumiem frustrację Francuzów” – powiedziała liderka Zielonych. Właściwie liczyło się na to, że z prezydentem USA Joe Bidenem i wiceprezydent Kamalą Harris możliwa będzie nowa współpraca między Stanami Zjednoczonymi a Europą. To jest wpadka. Sojusz zawiódł australijską umowę dotyczącą łodzi podwodnych o wartości miliarda dolarów z Francją, wywołując gniewne reakcje w Paryżu.
Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale