40 obserwujących
3434 notki
854k odsłony
  789   3

The Times of Israel/ Polscy nacjonaliści

The Times of Israel/ Polscy nacjonaliści oskarżają Rivlina o złamie ustawy IPN.


Grupa prokuratorów sprawdzi, czy prezydent Izraela nie złamał nowego kontrowersyjnego prawa, mówiąc w Auschwitz, że Polska umożliwiła hitlerowcom ludobójstwo

AP i TOI

17 kwietnia 2018, 19:10 10 


WARSZAWA, Polska - grupa polskich nacjonalistów poprosiła prokuratorów o zbadanie, czy prezydent Izraela Reuven Rivlin nie złamał nowego prawa podczas wizyty w Polsce w zeszłym tygodniu.


Ruch Narodowy twierdzi, że przywódca izraelski mógł naruszyć przepisy, które kryminalizują obwinianie narodu polskiego lub państwo za zbrodnie nazistowskich Niemiec podczas II wojny światowej.


Wiceprezes grupy, Krzysztof Bosak, powiedział, że złożył formalny wniosek do prokuratorów we wtorek.

Powiedział, że sprawa dotyczy Rivlina, który w ostatni czwartek wspominał swojemu polskiemu odpowiednikowi, podczas obchodów w Oświęcimiu, że Polska umożliwiła realizację ludobójstwa.


Rivlin powiedział w ubiegłym tygodniu polskiemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że chociaż niektórzy Polacy pomagali ratować Żydów podczas Holocaustu, inni brali udział w ich eksterminacji, a Polska jako kraj odegrała poważną rolę.


"Nie ma wątpliwości, że było wielu Polaków, którzy walczyli z nazistowskim reżimem, ale nie możemy zaprzeczyć, że Polska i Polacy mieli udział w eksterminacji" - powiedział w Krakowie Rivlin.


"Polska pozwoliła na wprowadzenie w życie przerażającej ludobójczej ideologii Hitlera i była świadkiem fali antysemityzmu wywołanej wprowadzeniem ustawy IPN" - dodał prezydent, kwestionując niedawno przyjęte ustawodawstwo.

 

Bosak przyznał, że jego ugrupowanie testuje prawo, które nie jest egzekwowane w praktyce po sporze z Izraelem.


Prezydent Izraela zauważył, że Izrael czci tych Polaków, którzy oddali życie dla ratowania Żydów, ale wskazał na powszechny antysemityzm, który istniał w Polsce z czasów Holocaustu oraz na fakt, że wielu Polaków również uczestniczyło w eksterminacji.


"Ludzie mordowali, a następnie dziedziczyli [własność poległych]. Oto fundament "antysemityzmu, który pozwolił hitlerowcom robić, co chcieli, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie - powiedział Rivlin.


"Ta kraina była kuźnią duszy narodu żydowskiego i największym żydowskim cmentarzem. Nie można tak wymazać tej bogatej, pełnej, bólu w historii "- powiedział Rivlin Dudie.


"Decydenci polityczni mają obowiązek kształtować przyszłość. Historycy mają obowiązek opisywać przeszłość i badać historię. Nie można ograniczać tego pola. "

 

Odnosząc się do ostatnich kontrowersji dotyczących ustawodawstwa dotyczącego Holocaustu, Duda przyznał, że jest "wielki spór" w tej sprawie, ale powtórzył, że "w żadnym momencie nie chcieliśmy blokować zeznań [o Holokauście]; wręcz przeciwnie, chcieliśmy bronić prawd historycznych, a jako lider chcę to robić za wszelką cenę, nawet jeśli jest to dla nas trudne. "

Jeden z kluczowych ustępów nowej ustawy stwierdza: "Kto twierdzi, publicznie i sprzecznie z faktami, że naród polski czy Rzeczpospolita Polska są odpowiedzialne lub współodpowiedzialne za zbrodnie nazistowskie popełnione przez Trzecią Rzeszę ... lub za inne przestępstwa, które stanowią zbrodnie przeciwko pokojowi, zbrodniom przeciwko ludzkości lub zbrodniom wojennym, lub ktokolwiek inny rażąco zmniejsza odpowiedzialność prawdziwych sprawców tych zbrodni - podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do trzech lat. "


Ustawodawstwo, które wprowadziła konserwatywna partia rządząca w Polsce, wywołało ostry spór z Izraelem, który mówi, że zahamuje to swobodne wypowiedzi o Holokauście. Stany Zjednoczone również zdecydowanie sprzeciwiają się ustawodawstwu, ostrzegając, że może to zaszkodzić strategicznym relacjom Polski z Izraelem i USA.


Grupy żydowskie, ocaleni z Holokaustu i izraelscy urzędnicy obawiają się, że jego prawdziwym celem jest represjonowanie badań nad Polakami, którzy zabijali Żydów podczas II wojny światowej. Prawo i późniejsze reakcje wywołały falę antysemityzmu w Polsce.


Wcześniej w tym miesiącu wyżsi izraelscy i polscy dyplomaci spotkali się w Jerozolimie w celu rozwiązania różnic, obie strony zaprzysięgły działać w imię "prawdy"..


Ale w ubiegłym miesiącu Polska zażądała, aby Muzeum Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie usunęło odniesienia do "polskiej policji" strzegącej łódzkiego getta.

Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale