40 obserwujących
3427 notek
853k odsłony
  152   0

Twórcy Legionów nie znali polskiego

Twórcy Legionów nie znali polskiego, lepiej posługiwali się niemieckim, gdy i dla monarchów dokonujących Rozbioru Polski również niemiecki był językiem pierwszym.


Narody pozbawione własnego języka po wiekach potrafią go odbudować, a jednostki zachować swą tożsamość bez jego znajomości. 

image

2 sierpnia 1755 roku urodził się bohater Hymnu Narodowego, wielki patriota, Henryk Dąbrowski. Kiedy na wezwanie Sejmu Czteroletniego wszedł do armii narodowej, był więcej Niemcem niż Polakiem. Matka była Niemką, żona również, wykształcenie pobierał w Niemczech i przeszło 20 lat pozostawał w służbie saskiej. "Wojna z roku 1794 zrobiła z niego prawdziwego Polaka" - mawiał Ignacy Prądzyński. Fundusze na stworzenie Legionów Dąbrowski, z niemiecka Dombrowski, uzyskał ze sprzedaży ziemi Pierzchowa, należącej wcześniej do jego ojca.

image

Drugi z wielkich (2m), Wielkich Polaków owych czasów Kniaziewicz, uczestnik Insurekcji Kościuszkowskiej, jeden z dowódców Legionów Polskich we Włoszech, twórca i dowódca Legii Naddunajskiej, uczestnik kampanii napoleońskiej, działacz emigracyjny również nie znał początkowo języka polskiego. Karol Otto Kniaziewicz urodził się w Asītes (Assieten) w ówczesnej Kurlandii, a języka polskiego uczył się w Szkole Rycerskiej.

Na zdjęciu pierwszym Henryk Dąbrowski, na drugim Baron Karol Otto Kniaziewicz.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale