40 obserwujących
3428 notek
853k odsłony
  56   1

Politico/Bruksela ma zatwierdzić polski plan naprawczy

„UE i USA muszą wykazać się przywództwem, szybko wprowadzając globalny minimalny podatek do naszych przepisów krajowych” – powiedziała dziś w Brukseli sekretarz skarbu USA Janet Yellen, po poniedziałkowej wizycie w Warszawie, podczas której poruszyła tę kwestię.


Bruksela ma zatwierdzić polski plan naprawczy

Zatwierdzenie mogłoby również odblokować zatwierdzenie przez UE globalnego porozumienia w sprawie minimalnej stawki podatku od osób prawnych

Komisja Europejska udzieli swojego błogosławieństwa polskiemu funduszowi naprawczemu 

PAOLA TAMMA

17 maja 2022 15:25


Komisja Europejska udzieli swojego błogosławieństwa polskiemu funduszowi naprawczemu w ciągu najbliższych dwóch tygodni - poinformowali we wtorek politycy UE.


Warszawa i Bruksela były uwikłane w długotrwały spór o niezależność krajowego sądownictwa, co opóźniło zatwierdzenie przez Polskę udziału Polski w funduszu na wypadek pandemii bloku, odpowiadającego 36 miliardom euro w postaci dotacji i pożyczek.


UE określiła trzy warunki zatwierdzenia: zlikwidowanie kontrowersyjnej izby dyscyplinarnej dla sędziów; zreformowanie reżimu dyscyplinarnego; oraz przywrócenie odwołanych sędziów.Negocjatorzy zawarli porozumienie w sprawie wszystkich trzech, powiedzieli urzędnicy, ale wypłaty będą zależeć od tego, czy Polska udowodni, że wdrożyła reformy.


Zgodnie z zasadami funduszu pieniądze są wypłacane w ratach, gdy kraje wykazują, że wypełniły listę tak zwanych „kamieni milowych i celów” lub wcześniej uzgodnionych celów.


„Kończymy naszą współpracę z Polską nad kamieniami milowymi i celami we wszystkich trzech punktach” – powiedział rzecznik Komisji.


Po formalnym zatwierdzeniu planu przez władze wykonawcze UE, stolice UE miałyby cztery tygodnie na zaakceptowanie oceny Komisji większością kwalifikowaną. Polski minister ds. funduszy unijnych Waldemar Buda powiedział we wtorek, że Polska będzie ubiegać się o środki w lipcu, podały polskie media .


Zatwierdzenie mogłoby również odblokować zatwierdzenie przez UE globalnego porozumienia w sprawie minimalnej stawki podatku od osób prawnych, którą Polska blokowała .


Europejscy urzędnicy i dyplomaci prywatnie oskarżają Warszawę o utrzymanie okupu za umowę, dopóki jej fundusze nie zostaną uwolnione przez Brukselę. Polska kwestionuje to twierdzenie, twierdząc, że nie ma między nimi żadnego związku. Ale urzędnicy mają nadzieję, że odrzucenie planu naprawczego spowoduje również spadek weta Warszawy w sprawie globalnej umowy podatkowej.


Warszawa znalazła się również pod presją Waszyngtonu, aby zrezygnowała z opozycji.


„UE i USA muszą wykazać się przywództwem, szybko wprowadzając globalny minimalny podatek do naszych przepisów krajowych” – powiedziała dziś w Brukseli sekretarz skarbu USA Janet Yellen, po poniedziałkowej wizycie w Warszawie, podczas której poruszyła tę kwestię.
Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale