42 obserwujących
3535 notek
880k odsłon
  84   0

Podjąłem starania by połykać łzy

Gospodarka japońska podczas I WŚ zaznała olbrzymiego wzrostu. Ale po 1920 odbudowa amerykańskich i europejskich wpływów handlowych na Dalekim Wschodzie powstrzymała eksport. Kryzys 1920-21 roku dotknął w równym stopniu rolnictwo co przemysł. Wzrost demograficzny nie mógł być rozwiązany poprzez emigrację, gdyż większość państw zamknęła granice dla ludności Kraju Słońca. W tych latach również, trudności aprowizacyjne, bieda robotników powodowały wzrost agitacji lewicowych.


Kryzys ekonomiczny w Japonii rozpoczął się dwa lata wcześniej niż ten światowy bo w 1927 r. , uderzył przede wszystkim w rolnictwo. Ceny ryżu spadły o ponad połowę pauperyzując wieś. Z drugiej strony kryzys ułatwiał koncentrację kapitału, faworyzujac wielkie rodziny, które zdominują całe sektory gospodarki: Shibuwaza przemysł bawełniany, Mitsui metalurgiczny, Mitsubishi banki, sektor żeglugowy i stoczniowy. Przemysł ciężki, stalowy i chemia wykazują wzrost przy regresie tekstylnego.


Na zdjęciu cesarz Hiro-Hito: "Podjąłem starania, by połykać łzy i chronić "Naród Japoński."

- tak mówił w dniu podpisania kapitulacji Japonii, 2 września 1945 r.

Chociaż Japonia przyjęła konstytucję i powszechne wybory zostały wprowadzone w 1925 roku, to w rzeczywistości ustawa zasadnicza nie miała wpływu na demokratyzację kraju. Hiro-Hito regent w 1921 roku a władca w 1926 był cesarzem otaczanym przez poddanych boską czcią.


Życie polityczne zdominowane było przez kilka rodzin finansujących zarówno wielką prasę jak i partie. Mitsubishi kontrolowała Minseito, partię liberalną, która doszła do władzy w 1918, akcentujacą ekspansję ekonomiczną. Mitsui opłacała Seiyukai, partię konserwatywną faworyzującą ekspansje poprzez podboje militarne. Armia miała opinię niezwyciężonej, wspierana była przez stowarzyszenia patriotyczne i tajne organizacje ultranacjinalistyczne, które nie wahały się podejmować akcji bezpośrednich i wpływać w ten sposób na życie polityczne.


Wraz z trudnościami ekonomicznymi w 1930 roku, gwałty i przemoc ulegają podwojeniu, coraz większy wpływ na politykę ma armia. W lutym 1936 ma miejsce pucz, który osłabia pozycję cesarza. Mimo, że partie lewicowe zwiększają swój stan posiadania w latach 1936-1937, to armia wciąż pozostaje głównym rozgrywającym.


Przejmowanie wpływów przez armię skutkowało rodzeniem się imperializmu japońskiego, tworzonego też na bazie ideologii wyższości narodu japońskiego i zaszczepianej w szkołach. Udział w tym miała sytuacja demograficzna, ekonomiczna i strategia.


Nastąpił wzrost populacji japońskiej z 49 milionów mieszkańców w 1911 roku, do 55 milionów w 1920 i 70 w 1937. Emigracja była utrudniona, gdyż Australia, USA, Kanada i Brazylia zamknęły swoje granice dla ludności Nipponu.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale