Paweł Łęski Paweł Łęski
192
BLOG

Dlaczego Alianci nie zbombardowali Auschwitz? Nowy dokument bada możliwe odpowiedzi

Paweł Łęski Paweł Łęski Kultura Obserwuj notkę 7

Fox news/

Dlaczego Alianci nie zbombardowali Auschwitz? Nowy dokument bada możliwe odpowiedzi

Christopher Carbone Autor: Christopher Carbone | Fox News


Czy mocarstwa alianckie powinny zbombardować Auschwitz, gdy otrzymają tajne dane wywiadowcze na temat tego, co działo się w przerażającym nazistowskim obozie śmierci?


To pytanie badane przez historyków w dokumencie PBS, którego premiera we wtorek, zatytułowanym „Secrets of the Dead: Bombing Auschwitz”.


W kwietniu 1944 r. Dwóch żydowskich więźniów, którzy uciekli z obozu koncentracyjnego i uciekli przez okupowaną przez nazistów Polskę, ostatecznie złożyło szczegółowe zeznania o okrucieństwach, które miały miejsce w Auschwitz w ramach programu eksterminacji nazistów. Informacje te ostatecznie trafiły do przywódców alianckich - gdzie omawiano i rozważano możliwość bombardowania obozu.


W debacie uczestniczyli premier Winston Churchill, Dowództwo Lotnicze Aliantów, Amerykańska Rada ds. Uchodźców Wojennych i Agencja Żydowska.


Według jednego z historyków jednym z powodów nie bombardowania obozu śmierci jest powszechny antysemityzm w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej.


„Politycy denerwowali się, jeśli wyglądało na to, że podejmowali specjalne wysiłki w imieniu Żydów” - powiedział Live Science Tami Davis Biddle, profesor historii i strategii bezpieczeństwa narodowego w US War War College w Pensylwanii.


Ponadto naloty bombowe w tamtym czasie były notorycznie niedokładne, zauważa film.


„Trzeba będzie zrzucić 220 bomb na każdą z czterech krematoriów w Auschwitz-Birkenau, aby mieć 90 procent szans na trafienie jednego z nich do każdego krematorium” - wyjaśniła Biddle.


Niestety, zanim alianci mieli wszystko, co było potrzebne do przeprowadzenia nalotu, byłoby już za późno, by uratować ogromną większość milionów zabitych przez nazistów.


Dokument jest częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście i 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, które miało miejsce w styczniu 1945 r.

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura