37 obserwujących
2968 notek
744k odsłony
  280   0

The Times of Isreal/ Izraelczyk sika w Auschwitz

The Times of Israel/ Izraelczyk sika w Auschwitz

Izraelski nastolatek ukarany grzywną za oddanie moczu na rzeźbę w Auschwitz

Muzeum mówi, że nie przypomina sobie podobnych wcześniej takich wydarzeń; 19-latek został aresztowany, przesłuchany przez polską policję


JTA i TOI STAFF

22 marca 2018, 15.15 5


19-letni Izraelczyk został zatrzymany w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau po tym, jak został przyłapany na oddawaniu moczu na pamiątkę upamiętniającą ofiary obozu.


Został przesłuchany przez kilka godzin i zwolniony w środę po dobrowolnym przyjęciu grzywny jako kary, zgodnie z lokalnymi raportami. Grzywna podobno wynosiła 1500 $.


Zgodnie z polskim prawem ci, którzy bezczeszczą pomniki lub inne publiczne miejsce upamiętniające historyczne wydarzenie lub osobę, mogą zostać ukarani grzywną lub więzieniem.


Młody Izraelczyk został zatrzymany w środę około godziny 18.00. Według świadków oddał mocz na pomnik znajdujący się w pobliżu ruin krematoriów w byłym obozie Birkenau. Akcja została zauważona przez przewodnika muzeum, który powiadomił strażników muzealnych, którzy z kolei wezwali policję.


Rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel powiedział, że nie przypomina sobie podobnego wydarzenia z udziałem obywatela Izraela.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela potwierdziło, że nastolatek został zwolniony po kilkukrotnym przesłuchaniu, poinformowała strona internetowa Ynet w języku hebrajskim.


Muzeum Auschwitz potwierdziło również ten incydent, nazywając go "bardzo godnym ubolewania" - dodał raport izraelski.


 

W ubiegłym roku grupa działaczy antywojennych zabiłs owcę, rozebrała się nago i przykuła do bramy pomnika Auschwitz. Zostali skazani w styczniu na kary więzienia i grzywny.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale