Paweł Łęski Paweł Łęski
280
BLOG

The Jerusalem Post/ (własne:rabin Schudrich - Polacy zabili 2500 Żydów, Grabowski - 200 ty

Paweł Łęski Paweł Łęski Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

The Jerusalem Post/  ( własne: rabin Schudrich - Polacy zabili 2500 Żydów, Grabowski - 200 tysiący.)


 Badanie mówi, że polscy sąsiedzi zdradzili więcej Żydów niż wcześniej sądzono


Dwie trzecie miejscowych Żydów, którzy ukrywali się przed nazistami, nie przeżyło wojny, głównie z powodu działań nieżydowskich sąsiadów, donosi nowe badanie.

Według nowych badań przeprowadzonych w Polsce, dwie trzecie miejscowych Żydów, którzy ukrywali się przed nazistami, nie przeżyło wojny, głównie z powodu działań nieżydowskich sąsiadów. 


Liczba ta pochodzi z dwutomowej pracy liczącej 1600 stron, którą historycy z warszawskiego Centrum Badań nad Zagładą Żydów opracowali w ciągu ostatnich pięciu lat. Obejmuje dziewięć z 13 regionów w Polsce, jak doniosła stacja radiowa Tok FM w niedzielę. 


Wkraczając w polaryzującą debatę w Polsce nad ustawą ograniczającą retorykę dotyczącą polskiego współudziału w Holokauście, badanie sugeruje, że Polacy są odpowiedzialni za setki tysięcy zgonów Żydów w Holokauście - liczba ta jest znacznie wyższa niż poprzednie szacunki.

Wyniki badań opublikowano na początku tego roku w polskojęzycznej książce pt. " Los Żydów w wybranych regionach okupowanej Polski ". Dotyczą one losu ponad miliona Żydów, którzy zeszli do podziemia, aby uniknąć śmierci w Operacja Reinhard - kampania hitlerowskich Niemiec polegająca na zniszczeniu 3,3 miliona Żydów w okupowanej Polsce. 


Według polskiego naczelnego rabina Michaela Schudricha, nie więcej niż 2500 Żydów zginęło z rąk Polaków podczas Holokaustu lub bezpośrednio po nim. Efraim Zuroff, dyrektor centrum Szymona Wiesenthala, zakwestionował szacunek Schudricha: Uważa, że prawidłowa liczba to "wiele tysięcy" ludzi, w tym przynajmniej w 15 miastach we wschodniej Polsce, gdzie nie-Żydzi masakrowali swoich żydowskich sąsiadów.


Ale jeśli nowe badanie w Polsce jest poprawne, to te szacunki są zaledwie ułamkiem liczby ponad pół miliona żydowskich ofiar Holokaustu, które zginęły w wyniku działań nieżydowskich Polaków.


Kwestia polskiego współudziału w Holokauście jest bardzo kontrowersyjna w Polsce, gdzie naziści zabili trzy miliony nie-Żydów oraz około czterech milionów Żydów. W styczniu prawicowy rząd uchwalił ustawę kryminalizującą obwinianie Polski za zbrodnie nazistowskie. Protesty Izraela, Stanów Zjednoczonych i grup żydowskich dotyczące tej ustawy spowodowały, że obserwatorzy mówią, że fala antysemickich nienawiści o niespotykanej intensywności od czasu upadku komunizmu w Polsce. 


Rząd prowadzi także kampanię, która celebruje działania Polaków, którzy ryzykowali życiem, by ratować Żydów. Muzeum Holokaustu Yad Vashem uznało ponad 6000 Polaków za takie działania - największą liczbę każdego narodu.


Szczególnie niebezpieczny dla ukrywających się Żydów były małe polskie miasta, według historyków Barbary Engelking i Jana Grabowskiego, dwóch z dziewięciu badaczy, którzy przeprowadzili badanie. Nazwali je "śmiertelnymi pułapkami" - donosi TOK FM. 


Grabowski jest profesorem historii na Uniwersytecie Ottawskim w Kanadzie i dziekanem wśród historyków Holocaustu, szczególnie w sprawie działań osób postronnych. Jego książka " Polowanie na Żydów: zdrada i morderstwo w okupowanej Polsce w 2014 roku" była laureatem Międzynarodowej Nagrody Książki Yad Vashem w tym samym roku. Służył także jako członek amerykańskiego Muzeum Holokaustu.


Ostatnie badania obejmowały identyfikację, wywiady lub recenzje wywiadów z jak największą liczbą osób, które przeżyły, aby ustalić los innych ukrywających się Żydów, którzy nie przeżyli, czytamy w raporcie. Zawiera również nowo odkryte archiwa z odległych rejonów Polski od czasów nazistowskiej okupacji i później. 


W jednym regionie, w Miechowie, według badań, ponad 10 procent ukrywających się Żydów zostało zamordowanych bezpośrednio przez partyzantów będących członkami polskiego podziemia.

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura