34 obserwujących
2454 notki
608k odsłon
286 odsłon

Wandea

Wykop Skomentuj11

Równość, wolność, braterstwo albo śmierć- to hasło Rewolucji Francuskiej.


" Bądź moim bratem albo cię zabiję" miał powiedzieć Sébastien-Roch Nicolas, zw. de Chamfort, francuski literat, aforysta, wolnomularz, uważany przez współczesnych za następcę Woltera, członek Akademii Francuskiej.W Wandei próbowano uregulować szczegółowo mechanizm historii i naturę ludzką.


Pacyfikatorzy gwałcili kobiety na ołtarzach kościołów i rozrywali bagnetami dzieci. Przypadki palenia żywymi kobietami w piecach oraz miażdżenia prasą do tłoczenia wina. W Angers posunięto się nawet do ściągania z ofiar skóry i szycia z niej spodni. Nie oszczędzano nawet zwolenników republiki. 


 1 sierpnia 1793 r. Konwent wydał rozkaz generałowi Turreau „Przeprowadzić eksterminację wszystkich powstańców, do ostatniego człowieka. Spalić ich farmy, wygnieść tych tchórzy jak pchły. Skruszyć tych ohydnych Wandejczyków". 


Jedną z przyczyn buntu w Wandei było zastępowanie księży odmawiających ślubowania na Konstytucję cywilną kleru, księżmi konstytucyjnymi, co w lokalnym społeczeństwie spotkało się nieprzychylnym przyjęciem. Przeciw mieszkańcom tej prowincji francuscy rewolucjoniści wysłali tzw " Kolumny piekielne".


Według francuskiej historyk Anne Bernet szacunki wskazują na liczbę ofiar od minimum 120 tys. do maksymalnie 600 tys., a liczba 300 tys. zabitych wskazywana jest najczęściej, czyli to około 40-44% ludności Wandei.


Badacze dziejów komunizmu przypominają, że korzenie tej ideologii sięgają rewolucyjnej Francji. Słynne sæ słowa Lenina, wypowiedziane w 1917 r.: ''Musimy eksterminować Kozaków. To nasza Wandea''. Lenin dokładnie studiował działania francuskich rewolucjonistów, jeżeli chodziło o topienie Wandei we krwi.

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura