Paweł Łęski Paweł Łęski
372
BLOG

Artysta, którego dzieła nie przyjęto do Zachęty zastrzelony

Paweł Łęski Paweł Łęski Kultura Obserwuj notkę 7

Artysta, którego dzieła nie przyjęto do Zachęty zastrzelony


18 stycznia zabójstwo u Lijewskiego

18 stycznia 1905 Pawliszak usiłował spoliczkować Xawerego Dunikowskiego, gdy ten jadł obiad z właścicielem salonu sztuki Janem Krywultem w restauracji Lijewskiego przy Krakowskim Przedmieściu 8 w Warszawie, ( moje: gdzie dziś mieści się restauracja Staropolska). Rzeźbiarz wydobył z kieszeni rewolwer i uprzedzając uderzenie wystrzelił – kula przeszła przez prawy policzek malarza, wysadziła oko, przeszyła mózg i utkwiła w czaszce. ( Wikipedia)


Był to efekt nie zakwalifikowania obrazu Pawliszaka do wystawy w Zachęcie. W 17 lat później, w tym samym gmachu Zachęty, inny artysta zamordował pierwszego Prezydenta II RP.


Dziś przynajmniej kontrowersje związane z różnym postrzeganiem sztuki rozwiązujemy znacznie łagodniej, więc jestem optymistą.


Na zdjęciu Dunikowski


image


Smith& Wesson, rewolwer podwójnego działania, produkowany od 1887 do 1940 roku a użyty w restauracji Lijewskiego.

image

Zdjęcie trzecie broń użyta przez Eligiusza Niewiadomskiego, artystę malarza, z której zastrzelił Prezydenta Gabriela Narutowicza. Pistolet Cebra wz. 16 kal. 7,65 mm. № 78950.


image

Gdy J.Tuwim pisze mieliście " browning w kieszeni" trzeba pamiętać , że "Browning" to element brandingu, przed wojną w języku polskim słowo używane było jako synonim każdego pistoletu samopowtarzalnego, na podobnej zasadzie jak później na buty sportowe mówiło się adidasy czy na odkurzacze elektroluxy. Nie mogłem wyjść ze zdziwienia gdy mój dziadek każdy pistolet nazywał browningiem.

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura