28 obserwujących
1981 notek
490k odsłon
272 odsłony

Kto jest nazistą?

Wykop Skomentuj

Jean-Jacques Rousseau do Polaków:


" Nie możecie przeszkodzić by was połknęli potężni sąsiedzi. Postarajcie się przynajmniej by nie mogli was strawić"

image

 Der Tagesspiegel/polski sąd potępił ZDF:


"Polski sąd skazał ZDF na grzywnę i przeprosiny: "Armia Krajowa" została przedstawiona w filmie jako organizacja antysemicka.Sąd Okręgowy w Krakowie skazał ZDF na przeprosiny i grzywnę za miniserial "Nasze matki, nasi ojcowie". W serialu „jednostronnie i fałszywie przedstawiono fakty historyczne,” powiedział sędzia Kamil Grzesik w piątek w swoim orzeczenia. ZDF chce się od wyroku odwołać.W miniserialu ZDF wyemitowanym w marcu 2013 roku w Niemczech, była kontrowersyjna scena dotycząca Polski: Przedstawiciel polskiej organizacji podziemnej „AK”, powiedział na tle pociągu z więźniami jadącego do obozu koncentracyjnego i więźniów, którzy chcą go opuścić, na co Polacy nie pozwalają, że robią to „Ponieważ Żydzi są gorsi od komunistów. "Strona polska dostrzegła ogólny zarzut, że Armia Krajowa była organizacją antysemicką. Potem nastąpiły protesty weteranów i prawicowych grup przed główną siedzibą studia ZDF w Warszawie. Skarga byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Krakowie przeciwko niemieckiemu nadawcy została złożona w 2015 roku. Oficjalne powodem w procesie był 94-letni były członek bojowników AK Zbigniew Radłowski. Sąd zarządził 5000 euro odszkodowania. Emerytariusz złożył pozew cywilny z poparciem Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej. Sędzia twierdził, że Armia Krajowa nie brała udziału w Holokauście i członkowie organizacji nie wykazywali w swojej większości antysemickich postaw. Powód ma zatem prawo do pozywania o "naruszeniu jego godności osobistej". Wyjaśnienie ZDF zostanie opublikowane zgodnie z orzeczeniem na stronie internetowej nadawcy oraz na portalu polskiej krajowej TVP. Ponadto wymagane jest, aby podczas emisji w innych krajach w komentarzach do filmu podkreślono, że Niemcy okupowały Polskę podczas II wojny światowej i "realizowały eksterminację Polaków i Żydów". Historycznie udokumentowane są ataki członków "Heimatarmee" (AK) przeciwko Żydom, ale także akcje pomocowe. Stopień, w jakim postawa antysemicka była powszechna, jest przedmiotem historycznych dochodzeń i sporów. Narodowo-konserwatywny rząd w Warszawie wywołał w styczniu międzynarodowy niepokój z planowaną ustawą o Holokauście. Ustawa przewiduje między innymi, że termin "polskie obozy śmierci" będzie karany karą do trzech lat pozbawienia wolności."


Julius H. Schoeps, konsultant filmu Nasze Matki, Nasi Ojcowie w trakcie przesłuchania przed krakowskim sądem stwierdził, że jako Żyd ma własną, niepochlebną opinię o Armii Krajowej i Polakach w ogóle. W wywiadzie telewizyjnym stwierdził zaś, że jako Żydowi i Niemcowi przysługuje mu prawo do takich jak w filmie twierdzeń.


Napisał biografię Mendhelssonów. Książka Schoepsa spotkała się z lekką krytyką, ponieważ profesor Schoeps kończy ją aryzacją Banku Mendelssohn i przejęciem go przez Deutsche Bank w 1938 roku. Profesor twierdzi, że była to „przyjacielska aryzacja ("freundliche Arisierung") w przedzień katastrofy (am Vorabend der Katastrophe). Ustawy rasowe norymberskie były przyjacielskie a katastrofa zaczęła się w 1939 czy może raczej w 1941 roku? Tego Schoeps nie sprecyzował. - polliticaly. correct


Rzeczywiście część Żydów przyjmowała Ustawy Norymberskie pozytywnie licząc, że powstrzymają one proces asymilacji. Tak np o noszeniu gwiazdy Dawida pisze Hannah Arendt:


"Toteż sądzono powszechnie, że ustawy norymberskie stabilizują nowe położenie Żydów w Rzeszy Niemieckiej. Od 30 stycznia 1933 roku byli oni, łagodnie mówiąc, obywatelami drugiej kategorii niż w latach 1931-1932.) Nie musiało to oznaczać, że Żydzi chcieli emigrować do Palestyny. Była to raczej kwestia dumy: "Noś z dumą Żółtą Gwiazdę", jak brzmiało najpopularniejsze w tamtych latach hasło, wymyślone przez Roberta Weltscha, naczelnego redaktora ,Jiidische Rundschau", wyrażające ogólną atmosferę emocjonalną owego czasu. "


Część Żydów uznawała również Ustawy Norymberskie za zbieżne z prawem rabinackie. Tak pisze Hannah Arendt:


"gdy pada kwestia segregacji rasowej w Rzeszy: Stąd osobliwa przechwałka: "Nie wprowadzamy żadnych podziałów etnicznych", która brzmiała mniej osobliwie w Izraelu, gdzie przepisy prawa rabinackiego regulują prywatny status obywateli żydowskich, skutkiem czego żaden Żyd nie może poślubić osoby nie będącej pochodzenia żydowskiego; małżeństwa zawarte za granicą są uznawane, ale dzieci ze związków mieszanych są z punktu widzenia prawa dziećmi nieślubnymi (dzieci pozamałżeńskie, których rodzice są Żydami, są prawowite), a jeśli komuś zdarzy się mieć matkę nie-Zydówkę, nie może zawrzeć związku małżeńskiego, osoby takiej nie można także pochować."

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura