78 obserwujących
353 notki
845k odsłon
2644 odsłony

Rosja, Księżyc, Mars - ITURUP

Wykop Skomentuj46

No i Japonia zapewne żałuje, że miesiąc wcześniej wprowadziła sankcje w stosunku do Rosji w związku z jej agresją na Ukrainę: wstrzymała rozmowy dotyczące ułatwień wizowych, odłożyła ad calendas Graecas rozmowy dotyczące umów o współpracy w zakresie inwestycji, współpracy w dziedzinie kosmosu oraz o zapobieganiu niebezpiecznej działalności wojskowej.  

Jestem jednak pewien, że postępowanie Japonii nie miało żadnego wpływu na decyzje Rosji. Rosja nie odda żadnej wyspy Japonii nigdy, chociaż sporne wyspy stanowią zaledwie 0,038% powierzchni Rosyjskiej Federacji, a teraz po aneksji Krymu jeszcze mniej.

A takie japońskie plakaty z  hasłami:

z

Kliknij

Nie dadzą żadnego efektu. Putin nic nie odda.

Wulkan na Iturup jest zbyt cenny!

Militaryzacja wszystkich spornych wysp tylko potwierdza tę tezę. Zresztą, można zobaczyć jak silnie obsadzone były przez Armię Czerwoną te wyspy już kilka lat temu, klikając na poniższy link: "Спорные Курильские острова"

Pora jednak już pokazać i ujawnić ten cenny wulkan:

z

Tak wygląda krater wulkanu „Kędzierzawy” . Jest to zdjęcie krateru tego wulkanu sprzed kilku lat. Obecnie nie ma aktualnych zdjęć krateru  w Internecie. Kliknij

I tu musimy cofnąć się w czasie do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

W 1992 roku na wyspie Iturup, na wulkanie Kudriawyj, czyli „Kędzierzawy”, ekspedycja mineralogów znalazła rzecz niesłychaną – minerał zawierający pierwiastek Nr 75 układu okresowego Mendelejewa. Pierwiastek ten został odkryty przez niemieckiego chemika Waltera Noddacka w 1925 roku, który dla nowoodkrytego pierwiastka zaproponował nazwę Rhenium z patriotycznego sentymentu do największej niemieckiej rzeki Renu. Poważnie zainteresowano się renem dopiero w II połowie ubiegłego wieku. Na przeszkodzie stała jego rzadkie występowanie i niezmiernie trudna produkcja – pierwszy gram czystego renu otrzymał Noddack w 1928 r. przerabiając 660 kg norweskiego molibdenitu. Ren jest najrzadszym na świecie metalem i w ogóle najrzadszym pierwiastkiem stałym. Jest rozproszony w przyrodzie. A w skorupie ziemskiej jest go zaledwie 10˄(-7)%. Powszechnie uważano też, że Ren występuje wyłącznie w postaci zanieczyszczeń w rudach innych metali.

Na północnym krańcu wyspy Iturup na oceanie Spokojnym, wewnątrz szerokiej kaldery - malowniczej i surowej kotliny wulkanicznego pochodzenia - rozmieścił się rząd drobnych kopułowatych i stożkowatych wulkanów hawajskiego typu, około 1 km wysokości. Wśród nich potężnymi, gorącymi paro gazowymi strumieniami, opuszczającymi pęknięcia i drobne gardziele, wyodrębnia się „Kędzierzawy”. I tu właśnie odkryto zupełnie przypadkowo na brzegu krateru błyszczący kawałek jakiegoś minerału. Po raz pierwszy zobaczono nowy swoisty minerał, jak się okazało po jego zbadaniu w Moskwie, zawierający ren – dwusiarczek renu ReS2, który nazwano reniitem – rheniite.

Uczeni podliczyli ile siarczku renu zebrało się na wulkanie w przeciągu 100 lat jego „pracy” i okazało się, że nie tak wiele bo 10-15 ton. Taka ilość wystarczałaby Rosji na zaspokojenie rocznych potrzeb.  Postanowiono więc zbadać, co zawierają gazy wulkaniczne „Kędzierzawego.  I bomba wybuchła, gdy się okazało, że wulkan wyrzuca czysty ren w swoich gazach. Zawartość renu wynosi około 1 gram na tonę. W ciągu jednej doby wulkan wyrzuca 50 tysięcy ton gazów. Daje to 20 ton renu rocznie, co z poważnym zapasem pokrywa potrzeby Rosji. W przeciągu stu lat „Kędzierzawy” rozsiał na naszej planecie ponad 2 tysiące ton renu. A światowe zużycie Renu kształtuje się na poziomie 60 ton na rok, z czego 30 ton zużywa USA.

Wulkan kędzierzawy jest zresztą swoistą kopalnią wielu innych cennych pierwiastków jak np. german, bizmut, ind, molibden, złoto, srebro, selen, hafn, tellur, a nawet pierwiastków ziem rzadkich.

A Ren jest cennym metalem związanym z nowoczesnymi procesami HighTech, z elektroniką i nanotechnologiami włącznie. W USA 70% renu jest zużywane w technice lotniczej i rakietowej, reszta w petrochemii, elektronice, elektrotechnice z nanotechnologiami włącznie..

W Rosji praktycznie przemysł kosmiczny nie mógłby istnieć bez jedynego miejsca wydobycia renu z wulkanu „Kędzierzawy”. Stopy renu mają zastosowanie przy budowie silników dla rakiet kosmicznych. Tylko dzięki temu pierwiastkowi Rosja może budować swoje rakiety o największej mocy. Bez renu niemożliwa jest realizacja programów: księżycowego i marsjańskiego.

I dlatego Rosja już nigdy nie zwróci wyspy Iturup Japonii. Na jednej z sześciu gardzieli wulkanu „Kędzierzawy” o powierzchni 30x40 metrów zbudowano fabrykę produkcji renu z gazu wulkanicznego. I Rosja produkuje ren w sposób najtańszy na świecie. Otrzymuje ren prostą i tanią metodą z gazów wulkanu. Inni dla otrzymania jednej tony renu muszą najpierw wydobyć około 1-2 milionów ton rudy zawierającej zanieczyszczenia renu. Właściwie wulkan „Kędzierzawy” stanowi stworzoną przez przyrodę, samoistną fabrykę renu o rocznej wartości produkcji około 20 - 25 milionów dolarów. Ponadto „Kędzierzawy” może dodatkowo produkować rocznie indu – ponad 500 ton, germanu ok. 100 ton, złota 1 tonę.

Wykop Skomentuj46
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie