80 obserwujących
353 notki
840k odsłon
665 odsłon

Władze Rosji – jakie one są?

Wykop Skomentuj52

Oto opinia z najlepszego źródła w Moskwie:

1. Platformami komunikacyjnymi górnej warstwy rosyjskiej elity jest system "klubów". Podstawowe kluby to: "wino", "hokej", "geograficzny", "Afon". Łącznie gromadzą one 100-110 osób, z których niektóre są jednocześnie w kilku klubach.

2. Ogólny nastrój w klubach: wszyscy są obecnie skłonni sądzić, że nie ma kim zastąpić Putina jako gwaranta systemu. Żaden z potencjalnych pretendentów nie jest w stanie podtrzymać "sakralną łączność (porozumienie)" z narodem. Dlatego optymalnym wariantem wydaje się wydaje się zmiana konfiguracji władzy państwowej, tak żeby Putin w każdym przypadku stanowił nadal centrum podejmowania decyzji. "Pożegna się, ale nie odejdzie."

3. Najlepszym wydaje się być model Rady Państwowej (Госсовета) jako analog Biura Politycznego kierowanego przez Putina, przy jednoczesnym zachowaniu formalnego urzędu prezydenta. Jednak nie jest to jedyna opcja tranzytowa i nie jedyna przygotowana "korekta wiecznej konstytucji". "Korekta" ma się rozpocząć w 2020 roku.

4. Wśród najważniejszych pomysłów: zmniejszenie liczby podmiotów Rosyjskiej Federacji do 20; ostateczne odrzucenie wyborów szefów podmiotów, czyli gubernatorów; wprowadzenie ideologii państwowej: patriotyzmu, państwowości, wartości tradycyjnych, priorytetów wartości kolektywistycznych nad wolnościami jednostkowymi. Jednocześnie istnieje zrozumienie, że frontalne wdrożenie takiego "dokładnego dostrojenia" społeczeństwa jest niebezpieczne.

5. Ogólnie rzecz biorąc, elita rządząca jest przekonana, że wewnętrzna sytuacja polityczna i finansowa jest pod kontrolą, gospodarka zaadaptowała się do sankcji, a na arenie międzynarodowej istnieje jeszcze spory potencjał do gry na rzecz zaostrzenia sytuacji.

6. Jednak im bliżej (niżej) "ziemi", tym bardziej niepokojące panują nastroje. Wśród bezpośrednich wykonawców określonej polityki rośnie poczucie, że sytuacja wymyka się spod kontroli.

7. "Siłowe" skrzydło elity wykorzystuje uczucie niepokoju do wzmocnienia swojej pozycji. Wyraża pogląd, że polityczny blok władzy nie jest gotowy, ani przygotowany na kryzys i że należy zdać się na wzmocnienie kontroli administracyjno - policyjnej kontroli oraz selektywne represje. Ogólnie rzecz biorąc, w trakcie "rozgrzewania się" nastrojów masowych, balans metod zarządzania nieuchronnie przesunie się w kierunku siłowych technik i technologii władzy.

A Rosjanie komentują:

- „Nawet Kaligula miał w senacie 100 zwolenników”,

- „Kurs na dzień oprycznika”,

- „Putin forever! Dostajesz Rosjo to, na co zasłużyłaś”.


Wykop Skomentuj52
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka