0 obserwujących
193 notki
215k odsłon
921 odsłon

Prognozy na 2013 rok

Wykop Skomentuj9

Ponieważ staje się to coraz bardziej modne, postanowiłem sformułować własne prognozy na 2013. Nie twierdzę, że się sprawdzą, ale uważam, że są najbardziej prawdopodobne w danym otoczeniu i danych warunkach, zakładając, że nie zdarzą się jakieś niespodziewane okoliczności, w rodzaju jakiegoś kataklizmu czy trzęsienia ziemi.

Generalnie sądzę, że w 2013 roku nie powinno być gorzej, biorąc pod uwagę rok jako całość.

A więc:

1. Minimalną dynamikę wzrostu PKB w całym 2013 roku oceniam na poziomie tej z IV kwartału bieżącego roku. Jaka ona będzie - nie wiadomo, ale wyrazi ona aktualny potencjał gospodarczy naszego kraju, po odjęciu inwestycji infrastrukturalnych. Moim zdaniem dynamika wzrostu PKB w IV kwartale wyniesie 1,3-1,4%.

2. Stopa referencyjna NBP wyniesie 3% do końca II kwartału 2013 roku, podobnie jak rentowność polskich obligacji.

3. Bezrobocie na koniec roku wyniesie między 12,7-13,1%.

4. Zakres wahań WIG20 powinien zawierać się w przedziale 2400-3000, przy czym minimalna jego wartość przypadnie na I kwartał 2013 roku, a maksymalna na przełom II i III.

5. Żadne państwa nie zbankrutują, nie wyjdą z UE.

6. Dynamika zmian PKB w UE i Strefie Euro będzie dodatnia, a w Niemczech wyższa niż 0,4%.

7. Amerykanie nie porozumieją się w sprawie klifu fiskalnego (dzisiaj ta prognoza ma szansę się nie sprawdzić), ale wejście w życie reformy finansów nie spowoduje katastrofy gospodarczej. Średnią dynamikę wzrostu PKB gospodarki amerykańskiej oceniam na 2,5-3,0%

8. Sytuacja w polskiej polityce się nie zmieni. Rząd będzie robił swoje, opozycja swoje. Wrak Tupolewa nie wróci do Polski. Platforma nadal będzie prowadziła w sondażach, a PiS będzie ją gonił.

9. Kalisz i  2 Olejniczaki opuszczą SLD do końca 2013 roku. Będzie miało to związek z tworzeniem nowej formacji na lewicy z Kwaśniewskim i Palikotem w rolach głównych.

10. Tusk będzie utrzymywał, że nie będzie kandydował na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w 2014 roku. To zdezintegruje i podzieli wewnętrznie PO. Urośną Schetyna i Gowin.

11. Angela Merkel wygra wybory w Niemczech, a Berlusconi przegra we Włoszech.

12. Assad nadal będzie rządził w Syrii.

 

I ostatnia prognoza: wielu z nas zmieni swoje zdanie o liczbie "13".

 

 

 

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale