12 obserwujących
691 notek
1545k odsłon
2279 odsłon

Dieta sokowa sieje spustoszenie w organizmie. Kategorycznie zabroniona cukrzykom

Dieta sokowa to modny sposób oczyszczania organizmu z toksyn.
Dieta sokowa to modny sposób oczyszczania organizmu z toksyn.
Wykop Skomentuj14

Dieta sokowa to ostatnio bardzo modny sposób oczyszczania organizmu z toksyn. Czy jest ona bezpieczna dla naszego zdrowia?

Wielu celebrytów propagujących dietę sokową zachwala ją jako krok rozpoczynający zmianę stylu życia i doskonałą metodę na zgubienie kilku kilogramów. Jednak w rzeczywistości soki oprócz witamin i składników mineralnych, nie niosą ze sobą niczego pożywnego poza sporą dawką niezalecanych w nadmiarze cukrów prostych i dwucukrów. 

Długotrwałe stosowanie diety sokowej wyrządzi szkody w organizmie osoby z prawidłową gospodarką węglowodanową, może doprowadzić do silnych zawrotów głowy, a nawet omdleń u osób, które mają niższą tolerancję na węglowodany i tych, którzy cierpią z powodu insulinoodporności. Dieta oparta na sokach jest kategorycznie zabroniona cukrzykom.

Zobacz też: Dieta samuraja - zdrowa, naturalna dieta, dobra dla sportowców


kolorowe soki z warzyw
Dieta sokowa ma za zadanie oczyścić organizm z toksyn.

Dieta sokowa – zasady

Dieta sokowa jest odmianą diety wegetariańskiej. Spożywa się podczas niej wyłącznie soki wyciśnięte ze świeżych owoców oraz warzyw. Soki można przygotowywać w domu lub zamówić gotowe, gdyż wiele firm oferuje zestawy soków na każdy dzień diety przygotowanych na bazie ekologicznych warzyw i owoców.

Zasady diety sokowej:

  • Spożywanie soków regularnie o stałej porze każdego dnia, w ilości 5–6 na dobę.
  • Dieta nie powinna trwać dłużej niż 5–7 dni.
  • Dieta może być stosowana nie częściej niż jeden raz na kwartał.
  • Każdy posiłek przygotowany jest na bazie świeżych owoców i warzyw, z których wyciskamy sok.
  • Do płynu nie należy dodawać żadnych dodatków w postaci płatków, otrębów itp.
  • Nie należy również rozcieńczać soku wodą. Każdy sokowy posiłek, powinien zajmować ok. 0,5 l pojemności. Oznacza to, że dobowa porcja soków stanowi ok. 2,5–3 litrów.
  • Podczas diety nie dopuszcza się spożywania żadnych pokarmów o stałej konsystencji.
  • Ostatni sok należy wypić nie później niż dwie godziny przed snem. 

soki z owoców
Dieta sokowa uchodzi za dietę odchudzającą.

Efekty diety sokowej

Zwolennicy diety sokowej twierdzą, że oczyszcza ona organizm z nagromadzonych toksyn i zmniejsza masę ciała. Podczas diety dostarczamy organizmowi wyłącznie płynnych pokarmów, dlatego wydalenie z jelit nagromadzonych i niewydalonych wcześniej zbędnych produktów przemiany materii daje złudzenie utraty masy ciała. Tracona jest również zatrzymana w organizmie woda. Dieta powinna trwać krótko, dlatego efekt jojo jest niemalże pewny.

Nie ma też naukowych badań, które potwierdzałby, że w ciągu tygodnia, organizm jest w stanie pozbyć się zgromadzonych w tkankach toksyn, stosując dietę opartą na sokach warzywnych i owocowych. Ważne jest, aby stosować racjonalną dietę na co dzień, przez całe życie. Wtedy dzięki diecie pełnej warzyw i owoców, błonnika pokarmowego i wody, bez żywności wysoko przetworzonej, nie nagromadzimy wielu toksyn w organizmie

Czy wiesz, że dieta polegająca na jedzeniu wyłącznie owoców, to frutarianizm?

sok pomarańczowy
Dieta sokowa może być groźna dla zdrowia.

Dieta sokowa w opinii lekarzy i dietetyków

Lekarze i dietetycy twierdzą, że nie ma czegoś takiego jak detoks. Jedzenie nie może bowiem oczyścić organizmu z toksyn. Za oczyszczanie odpowiadają narządy- wątroba i nerki. Pożywienie może zapobiegać kumulacji szkodliwych metabolitów poprzez ich ograniczone dostarczanie. Jedząc dużo błonnika pobudzimy też perystaltykę jelit, co doprowadzi do usunięcia zbędnej treści pokarmowej. 

Jedyną korzyścią płynącą z kuracji sokowej będzie dostarczenie do organizmu dużej ilości bioaktywnych składników żywności takich jak substancje mineralne, witaminy i inne przeciwutleniacze. Płynna forma podania warzyw i owoców daje najlepszą przyswajalność tych składników. O ile ciężko będzie zjeść w ciągu dnia ponad kilogram warzyw i owoców,  to wypicie soku wyciśniętego z takiej ilości roślin jest już o wiele łatwiejsze do wykonania. Sok jest dobrym pomysłem w przypadku osób niedożywionych lub z podwyższonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze.

świeżo wyciskany sok z pomarańczy
Soki są zdrowe, ale jako uzupełnienie diety.

Jednak minusów wynikających z diety sokowej jest więcej niż plusów. Dieta zawierająca w sobie tylko i wyłącznie owoce i warzywa w formie płynnej jest dietą ubogą w składniki odżywcze. Brakuje w niej tłuszczów, białek, błonnika oraz węglowodanów złożonych.

Częste zastępowanie normalnego posiłku sokiem negatywnie wpływa na gospodarkę węglowodanową. Płynne węglowodany mają wysoki indeks glikemiczny i jak słodzone napoje powodują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi, a co za tym idzie, konieczność wytworzenia dużej ilości insuliny. Tylko w przypadku spożywania warzyw i owoców w całości wraz z błonnikiem problem ten nie jest aż taki duży. 

Soki ubogie są w białko i kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dieta sokowa nie powinna stanowić alternatywy dla racjonalnego żywienia, jednak wartościowe świeżo wyciskane soki warto wykorzystać jako element, stanowiący urozmaicenie codziennego zdrowego żywienia.

sok z pomarańczy
Sok pomarańczowy to źródło witaminy C.


KJ


Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości