12 obserwujących
691 notek
1544k odsłony
1033 odsłony

Ponad 400 nowych przypadków Covid-19 w Polsce. Najwięcej od ponad miesiąca

Badania przesiewowe na obecność koronawirusa w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, fot. PAP/Andrzej Grygiel
Badania przesiewowe na obecność koronawirusa w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, fot. PAP/Andrzej Grygiel
Wykop Skomentuj88

Na COVID-19 zmarło kolejnych 9 osób, potwierdzono 418 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej w woj. śląskim i mazowieckim – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa liczba infekcji od 17 czerwca, gdy potwierdzono 506 zakażeń. 

Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem wykryto u osób z województw: śląskiego (110), mazowieckiego (104), małopolskiego (75), łódzkiego (33), opolskiego (21), podkarpackiego (20), wielkopolskiego (15), zachodniopomorskiego (10), lubuskiego (9), dolnośląskiego (7), pomorskiego (4), świętokrzyskiego (4), warmińsko-mazurskiego (2), podlaskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1) i lubelskiego (1).

Resort zdrowia przekazał też informacje o śmierci zakażonych koronawirusem 9 osób w wieku od 37 do 83 lat. Zgony stwierdzono w Grudziądzu, Raciborzu, Tychach, Zawierciu, Łańcucie, Zgierzu i Wschowie. Większość zmarłych – jak podaje MZ – miało choroby współistniejące. 


Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 41 tys. 580 osób. Zmarło 1 651 z nich. Wyzdrowiało 31 tys. 541 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie.

Sejmowa komisja zdrowia odrzuciła w całości projektu ustawy o ochronie zdrowia w epidemii. Problemem były zmiany wprowadzone w trakcie prac w parlamencie przez PiS. 

Jedna z tych poprawek dotyczy zmian organizacyjnych NFZ, tzw. pionizacji. Zakłada ona m.in., że funkcję pracodawcy wobec osób zatrudnionych w oddziale wojewódzkim NFZ, w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, będzie wykonywał prezes NFZ. Pozwala ona także na uzupełnienie zadania ministra właściwego do spraw zdrowia o możliwość podejmowania działań związanych z zapewnieniem dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, w tym o wydawanie poleceń Funduszowi. Takie zapisy posłowie opozycji nazwali skandalem i centralizacją systemu ochrony zdrowia.

Kolejna poprawka dotyczy jednorazowej rekompensaty z budżetu państwa dla podmiotów, które w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, zrealizowały polecenie premiera związane bezpośrednio z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich, która dopuszczała możliwość głosowania korespondencyjnego. Jak wskazano w uzasadnieniu, "rekompensacie będą podlegały wyłącznie zasadnie poniesione koszty, związane bezpośrednio z realizacją polecenia premiera, o ile zostały one poniesione na zakup środków trwałych lub na wydatki, które jednocześnie nie mogą być wykorzystywane w bieżącej działalności". Poprawka ta, zdaniem opozycji, legalizuje 70 mln zł wydane na wybory, które nie doszły do skutku.

Wniosek o odrzucenie ustawy w całości poparło 19 członków komisji, a 17 było przeciw. 

Wiceszef MZ poinformował, że nie będzie już ograniczenia, że pracownicy medyczni, którzy mają bezpośredni kontakt z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem, mają pracować tylko w jednym miejscu. - To będzie decyzja dyrektora lub kierownika placówki. Można z tego obowiązku zwolnić – powiedział Waldemar Kraska. Dodał, że w piątek wejdzie w życie rozporządzenie w tej sprawie. 

Aby zmniejszyć ryzyko szerzenia się epidemii, pod koniec kwietnia wprowadzono ograniczenie pracy personelu medycznego opiekującego się pacjentami z COVID-19 do jednej placówki medycznej. W zamian lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni dostawali rekompensaty, ale w szpitalach zaczęło brakować kadr, a pacjenci mieli problem z dostępem do leczenia niezwiązanego z COVID-19.

W Ministerstwie Zdrowia pracuje zespół, który przygotowuje strategię na drugą falę epidemii jesienią. Prace mają się zakończyć w sierpniu.

ja

Wykop Skomentuj88
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości