Gorące tematy:

12 obserwujących
702 notki
1597k odsłon
1282 odsłony

Borderline, czyli osobowość chwiejna emocjonalnie. Wymaga leczenia

Borderline to zaburzenie osobowości, które cechuje duża niestabilność emocjonalna.
Borderline to zaburzenie osobowości, które cechuje duża niestabilność emocjonalna.
Wykop Skomentuj20

Cechami typowymi dla osobowości borderline są gwałtowne zmiany nastroju, kłótliwość, zazdrość o partnera, obsesyjne skupienie na sobie.

Borderline to osobowość chwiejna emocjonalnie. Częściej występuje u osób, które dzieciństwie doświadczyły fizycznej przemocy, były często porzucane (miały deficyt uwagi rodziców), były notorycznie krytykowane, doświadczały kłótni między członkami rodziny czy też przeżyły silną traumę (np. gwałt). Wskutek takich doświadczeń wytworzyły nieprawidłowy schemat więzi z najbliższymi. 

Problem ten częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Osoba z borderline wykazuje w związku niezdrowe przywiązanie emocjonalne, ma potrzebę bycia stale w centrum uwagi, panicznie boi się samotności. Lęk przed odrzuceniem przybiera u niej ekstremalną formę - trudno jest jej znieść nawet chwilowe rozstanie, np. kiedy partner wychodzi do pracy. Wtedy buduje w głowie nieuzasadnione teorie o zdradzie czy porzuceniu. 

Podstawowym problemem osób z tym zaburzeniem osobowości jest brak umiejętności wyznaczenia granic. Nie wiedzą one, gdzie kończą się ich wyobrażenia o ludziach, a gdzie zaczyna się rzeczywistość, nie potrafią ustanowić własnej tożsamości i rozdzielić jej od tego, jak są postrzegani przez innych. Mają problem z określeniem własnych preferencji, czują się zagubieni w emocjach, nie potrafią się zatrzymać i racjonalnie przyjrzeć się własnym problemom.

Czują głęboką potrzebę otrzymywania uwagi od innych ludzi, jednocześnie nie są w stanie ustalić, czym są samodzielnie, jakimi cechami swojej osobowości mogłyby zainteresować rozmówcę. Z tego powodu wykorzystują swoją seksualność jako metodę pozyskania atencji partnera. Wynika to z traumy okresu dziecięcego, w którym doświadczyły wykorzystania seksualnego. To traumatyczne doświadczenie jest dla dziecka przekroczeniem granic psychicznych i fizycznych i powoduje brak umiejętności ich ustanowienia w dorosłym życiu, czyni z seksualności sposób na bycie atrakcyjnym dla świata.

Polecamy: Terapia EMDR – metoda leczenia traumy i lęku

Jak rozpoznać osobowość borderline?

Chwiejność nastrojów

Chwiejność nastrojów należy do najłatwiej zauważalnych symptomów tego zaburzenia. W bardzo krótkich odstępach czasu osoby te są zdolne do całkowitej zmiany światopoglądu i oceny sytuacji, potrafią znienawidzić osobę, której właśnie deklarowały miłość, czuć się szczęśliwe i załamane w odstępie jednej chwili, a wszystko to zazwyczaj z nie do końca racjonalnych powodów. Warto pamiętać, że wszystkie te emocje są autentyczne i chociaż mogą przypominać manipulacje czy grę na nerwach, to osoba z tym zaburzeniem osobowości naprawdę wierzy w to, co odczuwa, nawet jeśli jest to ściśle sprzeczne z tym, co twierdziła przed chwilą.

Skupienie na sobie

Pełne skupienie na sobie również należy do cech charakterystycznych osobowości borderline. Nie oznacza ono braku empatii, jak w przypadku innych zaburzeń, jednak jest ona ograniczona, gdyż najbardziej poważne i głębokie wydają się danej osobie własne problemy, inne w jej oczach przy nich bledną. Stałe stany napięcia, lęku i euforii z powodu własnych doznań nie zostawiają dużo pola do refleksji nad odczuciami otaczających ją osób, dlatego zazwyczaj stają one na dalszym planie i łatwo są zapominane.

Lęk separacyjny

Lęk separacyjny polega na awersji do bycia samemu, oparty jest na paranoicznym lęku przed byciem porzuconym. Osoby te panicznie obawiają się samotności, kiedy uda im się odnaleźć partnera, który je zaakceptuje, przywiązują się do niego tak mocno, że nie są w stanie np. zjeść same śniadania albo zostać w domu, kiedy partner idzie do pracy. Obiekt, jaki stanowi dla osoby z zaburzeniem, nadaje sensu jej rzeczywistości, jak zanika nawet na chwilę, wszystko się rozpada, traci ona zrozumienie tego, co się dzieje.

Walka o uwagę

Agresywna walka o uwagę innych, zazwyczaj sprowadza się do uwodzenia, wykorzystywania seksualności. Osoby o zaburzeniu borderline nie są w stanie zauważyć innych swoich atutów, postrzegają to jako jedyną wartość, jaką druga osoba może w nich docenić. Są one zdolne w wykorzystywaniu sposobu ubierania się i zalotnego zachowania, dzięki którym wydają się często atrakcyjne, a ich cel czuje się wyróżniony przez wyjątkową uwagę, jaką zdają się mu poświęcać.

Nieadekwatne reakcje

Nieadekwatne reakcje na pozornie nic nie znaczące bodźce, jak spojrzenie czy wyraz twarzy, są kolejnym symptomem osobowości borderline. Osoby z tym zaburzeniem we wszystkim zdolne są doszukać się nienawiści, pogardy, miłości lub dowolnej skrajnej emocji, często bez żadnych racjonalnych podstaw. Prowadzi to do zaburzonego światopoglądu i działań, które danej osobie wydają się w pełni uzasadnione, ale dla świata zewnętrznego nie są niczym uzasadnione. Może ona na przykład na podstawie paru konwersacji wyobrazić sobie, że jest w związku ze swoim rozmówcą, a następnie karać go za zdrady w fikcyjnej relacji.

Destrukcyjność

Destrukcyjność w stosunku do samego siebie można zaobserwować m.in. w przypadkach samookaleczania, przesadnych i obsesyjnych piercingach i tatuażach. Są to działania mającej na celu odtworzeniu traumy, oswojenia tego wspomnienia przez przekroczenie swoich fizycznych granic, tak jak to miało miejsce podczas przeżycia związanego z wykorzystywaniem seksualnym w dzieciństwie. Osoby te nie mają szacunku do siebie, swojego ciała i życia, dlatego posunąć mogą się i do samobójstwa, które wykorzystywać mogą jako groźbę (np. w celu utrzymania przy sobie partnera), następnie ją zrealizować, gdyż nie potrafią wyznaczyć sobie granic.

Trudne życie osoby z borderline

borderline

Osoby mające osobowość typu borderline rzadko mają udane życie osobiste. Oprócz opisanego wyżej niezdrowego przywiązania emocjonalnego i zazdrości o partnera, osoba taka w związku sama nie jest dobrym partnerem. Lęk przed odrzuceniem powoduje, że ma problem z okazywaniem swoich uczuć i zachowuje dystans wobec innych. 

Z osobowością chwiejną emocjonalnie wiąże się reagowanie gniewem na trudności - pacjent z tym problemem często wywołuje kłótnie i awantury. 

Życie zawodowe osoby z borderline przebiega podobnie jak osobiste. Niska samoocena nie pozwala jej rozwinąć skrzydeł. Dochodzą do tego lęk przed oceną, traktowanie krytycznych uwag jako odrzucenia i kłótliwość. 

Borderline – leczenie 

Jak w przypadku innych zaburzeń osobowości osoby z borderline rzadko same z siebie decydują się podjąć leczenie, bo nie dostrzegają swojego problemu. Przyczyn swoich trudności doszukują się w innych – osobach ze swojego najbliższego otoczenia, a nie w sobie samych. 

Jeśli uda nam się przekonać partnera do podjęcia leczenia, osoba wykazująca cechy zaburzenia borderline powinna udać się po poradę do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry.  

Podstawową metodą leczenia tego zaburzenia osobowości jest psychoterapia. Czasem potrzebne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, np. przeciwdepresyjnego.

FJ


Wykop Skomentuj20
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości