16 obserwujących
847 notek
1960k odsłon
  2901   0

Będą obowiązkowe maseczki chirurgiczne? Minister zdrowia tłumaczy

Będą obowiązkowe maseczki chirurgiczne?
Będą obowiązkowe maseczki chirurgiczne?

Na razie nie będzie żadnego rozporządzenia dotyczącego maseczek - tłumaczy Adam Niedzielski. Resort zastanawia się, czy nie dookreślić standardu noszenia maseczek i zrezygnować z zamienników,  takich jak np. szalik czy przyłbica.

- Trwa dyskusja o jakości materiałów wykorzystywanych do zasłaniania nosa i ust w czasie pandemii, ale na pewno w tym tygodniu żadnej decyzji w tej sprawie nie będzie –wyjaśnił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zobacz, jak prawidłowo nosić maseczkę, aby chroniła przed koronawirusem.

Będzie obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych?

Eksperci z Ministerstwa Zdrowia zastanawiają się, czy nie zakazać zasłaniania nosa i ust szalikiem czy przyłbicą.

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban stwierdził w wywiadzie dla TVN24, że minister zdrowia ma dziś wydać rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych. - Na pewno w tym tygodniu żadnej decyzji w tej materii nie będzie - zdementował sam Niedzielski oraz rzecznik ministerstwa. 

Jak wyjaśnił minister, chodzi o wskazane w rozporządzeniu zamienniki, jak np. szalik, z których "pewnie trzeba będzie zrezygnować". Ponadto, jak dodał, trzeba też "dać wyraźny sygnał", że często noszone przyłbice "nie zapewniają takiego bezpieczeństwa jak najprostsza maseczka".

Dopytywany, czy zatem takie rozporządzenie wyda w przyszłym tygodniu, minister zdrowia odparł, że "być może" tak się stanie. - Ale też nie przesądzałbym, że wprowadzimy tam jednoznaczny standard maseczki - zastrzegł.

Niedzielski zwrócił uwagę, że nie chodzi też o to, aby generować problemy z dostępnością maseczek. Jak ocenił, "dużym krokiem do przodu" byłoby zastąpienie "zwykłymi maseczkami tej skali noszenia przyłbic i zasłaniania się szalikiem".

Mamy już trzecią falę koronawirusa

W Polsce mamy już trzecią falę koronawirusa, to nie jest zjawisko, które nas czeka w przyszłości - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 8 777 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 241 osób. Wczoraj odnotowano 9073 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu – 1633. Zmarły 273 osoby.

Najwięcej z 8 777 nowych przypadków, o których poinformowano w piątek, dotyczy województwa mazowieckiego, gdzie wykryto 1 427 infekcji. 

Pozostałe zakażenia dotyczą województw: śląskiego (829), pomorskiego (787), warmińsko-mazurskiego (732), wielkopolskiego (676), kujawsko-pomorskiego (601), dolnośląskiego (554), małopolskiego (548), łódzkiego (495), podkarpackiego (464), zachodniopomorskiego (346), lubelskiego (328), lubuskiego (299), podlaskiego (271), świętokrzyskiego (142) i opolskiego (122).


Według Prof. Horbana pod koniec przyszłego tygodnia dzienna liczba zakażeń może sięgnąć 10–15 tys. Wówczas – jego zdaniem – należałoby rozważyć powrót do poprzednich obostrzeń.

KJ


Lubię to! Skomentuj167 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości