Maseczki od 16 kwietnia są obowiązkowe w przestrzeni publicznej. Fot. PAP/Paweł Supernak
Maseczki od 16 kwietnia są obowiązkowe w przestrzeni publicznej. Fot. PAP/Paweł Supernak

Obowiązek zakrywania ust i nosa w czasie epidemii. Szczegóły rozporządzenia

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 59

Od 16 kwietnia mamy obowiązek zakrywać okolice ust i nosa w przestrzeni publicznej. Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia nakazuje nosić części odzieży lub maseczki w celu minimalizowania liczby zakażeń COVID-19. 

Obostrzenie zakrywania ust i nosa obowiązuje na drogach i placach, w miejscach kultu religijnego, placówkach handlowych i na targowiskach. W projekcie rozporządzenia wymieniono też parki, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody zoologiczne, jordanowskie, zabytkowe, jak również plaże - wszędzie tam musimy chronić się maseczkami lub odzieżą. 

Chronimy się maseczką i odzieżą 

Ministerstwo Zdrowia nałożyło obowiązek również na terenach leśnych: na parkingach, biwakach, postojach dla pojazdów, w miejscach edukacji leśnej, na małej infrastrukturze. Jeśli prowadzimy samochód, będziemy musieli skorzystać z maseczki w przypadku podróży z osobą, która z nami nie mieszka lub nie gospodaruje wspólnie. Wyjątek stanowi przebywanie jednej osoby w samochodzie lub kierowcy z dzieckiem do czwartego roku życia. Nakaz ochrony okolic twarzy obowiązuje w środkach transportu publicznego. 

Maseczki są wymagane w budynkach administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług (w tym poczta i telekomunikacja), turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Biurowiec i budynek socjalny również uznawany jest za miejsce użyteczności publicznej. 

Na polecenie funkcjonariuszy uprawnionych organów - w czasie legitymowania i potrzebnej identyfikacji osoby - będzie trzeba odkryć okolice nosa i ust spod maseczki. Ministerstwo Zdrowia nie zrezygnowało z restrykcji zachowania bezpiecznej odległości - ta wynosi w dalszym ciągu 2 metry od innej osoby. 

Zwolnieni z obowiązku zakrywania ust i nosa 

Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione dzieci do drugiego roku życia, a także osoby niezdolne do wykonania tej czynności - wówczas nie muszą okazać specjalnego zaświadczenia o niepełnosprawności. Obostrzenia nie dotyczą osób pracujących lub wykonujących czynności służbowe w budynkach użyteczności publicznej za wyjątkiem tych, którzy mają bezpośredni kontakt z klientami. 

Zwolnieni z obostrzeń resortu zdrowia są żołnierze sił zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych, funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego w trakcie wykonywania czynności służbowych. 


Polecamy: Czy maski działają? Argumenty naukowe Tomasza Rożka 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości