15 obserwujących
869 notek
1987k odsłon
  681   0

Młode mamy już nie takie młode - Polki rodzą coraz później

Statystyczna Polka decyduje sie na pierwsze dziecko tuż przed trzydziestką
Statystyczna Polka decyduje sie na pierwsze dziecko tuż przed trzydziestką

Statystyczna Polka rodzi obecnie dziecko w wieku ponad 29 lat – o 3 lata później, niż jeszcze w 2000 r. O połowę spadła natomiast w ciągu ostatnich 10 lat umieralność okołoporodowa dzieci.

- To znak czasu – społeczeństwo się starzeje, kobiety przedkładają karierę zawodową nad prokreację. Optimum płodności to wiek od 25 do 29 lat, potem następuje spadek płodności. Jeśli kobieta ma więcej niż 35 lat, rośnie ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, stąd mój apel, aby u starszych pacjentek badać kariotyp – przestrzega konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa prof. Stanisław Radowicki. Średni wiek, w jakim kobiety w Polsce rodzą dzieci to 29,2 lata.

Konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii prof. Ewa Helwich uważa, że świadomość zdrowotna Polek wciąż pozostawia wiele do życzenia. Przypomniała, że aktywne seksualnie kobiety w wieku prokreacyjnym powinny przyjmować stale kwas foliowy, co zapobiega powstawaniu wad wrodzonych cewy nerwowej u płodu, i że ciężarna bezwzględnie powinna pozostawać pod opieką lekarza przez cały okres ciąży.

Natomiast ogromnie poprawiła się opieka okołoporodowa. - Uzyskaliśmy spadek umieralności okołoporodowej w ciągu 10 lat o ponad 50 proc. Żaden kraj na świecie tego nie dokonał – powiedział prof. Radowicki podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

- Na to się złożyło wiele czynników – specjalizacja z neonatologii, układ trójstopniowy opieki nad dziećmi, rozwój neonatologii światowej, determinacja naszych lekarzy, pomoc sprzętowa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dołączyliśmy do Europy, ale wiele jest jeszcze do zrobienia – oceniła z kolei prof. Helwich.

Lekarze przewidują, że w kolejnych latach uda się jeszcze zmniejszyć odsetek noworodków zmarłych przy porodzie. Rozwija się chirurgia płodu, praktykuje się operowanie dzieci tuż przed przyjściem na świat lub zaraz po, jeszcze przed przecięciem pępowiny. 

źródło PAP

ja

Jak szybko wrócić do formy po porodzie? Trenerka fitness Aleksandra Rożnowska pokazała kilka ćwiczeń dla świeżo upieczonych mam (Dzień Dobry TVN/x-news)


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości