Blog
Salon24 Zdrowie
Salon24 Zdrowie
5 obserwujących 316 notek 249496 odsłon
Salon24 Zdrowie, 6 lipca 2017 r.

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

867 18 0 A A A
Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób. Fot. Pixabay
Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób. Fot. Pixabay

Ugryzienie kleszcza może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, zwłaszcza wtedy, gdy jest on nosicielem boreliozy – groźnej choroby zakaźnej. W przypadku ukąszenia przez kleszcza należy jak najszybciej go usunąć oraz zdezynfekować miejsce po ugryzieniu. Warto również oddać pasożyta do laboratorium do przepadania go pod kątem groźnych dla człowieka chorób.

Kleszcze to pasożyty zaliczane do gromady pajęczaków. Żywią się krwią swoich żywicieli, których wyczuwają na odległość ok. 20 m po temperaturze ciała. Są niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi, ponieważ przenoszą wiele chorób, w tym przede wszystkim: boreliozę, anaplazmozę (kleszczowe zapalenie mózgu), tularemię oraz gorączkę krwotoczną. 

Jak wyciągnąć kleszcza?

Kleszcza należy wyjąć jak najszybciej po ukąszeniu, ponieważ wówczas zmniejsza się ryzyko zainfekowania organizmu i wystąpienia takich chorób jak borelioza czy anaplazmoza. Do tego celu można użyć pęsety lub specjalnych akcesoriów, które znacznie ułatwiają poprawne wyciągnięcie intruza: długopisy, przyssawki, lassa oraz specjalne karty do wyjmowania tych pasożytów. Usuwanie kleszcza powinno przebiegać w kilku etapach: 

  • na początku należy chwycić kleszcza pęsetą lub innym przyrządem w taki sposób, by wyjąć go całego, ale nie zgnieść – by nie zwrócił zawartości układu pokarmowego,
  • następnie należy szybkim i zdecydowanym ruchem wyciągnąć go, chwytając jak najbliżej skóry i usuwając wzdłuż osi ciała pasożyta, starając się przy tym nie rozerwać go,
  • w dalszej kolejności należy zdezynfekować miejsce ukąszenia spirytusem salicylowym lub mocnym alkoholem,
  • na samym końcu należy obserwować miejsce ukąszenia pod kątem ewentualnych zmian skórnych, warto również oddać kleszcza do laboratorium w celu zweryfikowania, czy był on nosicielem groźnych chorób.  

Podczas wyjmowania kleszcza bardzo często dochodzi do jego rozerwania, w efekcie czego jego część nadal zostaje w ciele człowieka (lub zwierzęcia). W takim przypadku można spróbować usunąć ją samodzielnie za pomocą odkażonej igły. Jeśli mimo podjętych prób, nie udało się wyjąć pozostałości kleszcza, należy udać się na pogotowie. 

Pod żadnym pozorem nie należy polewać kleszcza alkoholem, ponieważ może on zwymiotować,  wpuszczając w ten sposób do krwi trujące substancje. Ponadto podczas wyciągania kleszcza za pomocą pęsety nie należy go wykręcać, ponieważ głowa pasożyta może pozostać w ciele. 

Jakie objawy po ukąszeniu kleszcza są groźne? 

Po wyjęciu kleszcza z ciała należy dokładnie obserwować miejsce ukąszenia, ponieważ pojawiające się zmiany skórne mogą świadczyć o zainfekowaniu organizmu. Pierwszym niepokojącym objawem jest rumień wędrujący, który może pojawić się do 30 dni od chwili ukąszenia. Zwykle świadczy on o boreliozie lub innej chorobie. Niekiedy rumieniowi mogą towarzyszyć również takie objawy, jak: podwyższona temperatura ciała oraz bóle głowy, stawów i kości. W przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej udać się do lekarza, który skieruje nas na badania niezbędne do postawienia diagnozy. 

Może się jednak zdarzyć, że rumień się nie pojawi, ale po pewnym czasie zaczną dokuczać nam różne dolegliwości, np. ból lub zawroty głowy, drżenie rąk, nudności, kłopoty ze wzrokiem, ból mięśni lub stawów, drętwienie kończyn, a nawet paraliż. Jeśli dolegliwości nie ustępują mimo leczenia, należy koniecznie zgłosić się do lekarza i wykonać testy pod kątem zakażenia boreliozą.

Leczenie boreliozy wymaga długotrwałej terapii antybiotykowej.

Zobacz też: Groźne kleszcze. Jak ich unikać, jak wyciągać i obserwować reakcje

EZ 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Opublikowano: 06.07.2017 18:49. Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 15:53.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Tematy w dziale Rozmaitości