15 obserwujących
824 notki
1903k odsłony
302 odsłony

Mammografia, USG, samokontrola. Jak badać piersi?

Badania kontrolne pozwalają wcześnie wykryć zmiany nowotworowe w piersiach. Fot. Pixabay
Badania kontrolne pozwalają wcześnie wykryć zmiany nowotworowe w piersiach. Fot. Pixabay
Wykop Skomentuj2

Raz w miesiącu każda kobieta powinna zrobić samobadanie piersi. USG jest zalecane u kobiet między 20 a 40 rokiem życia. Po czterdziestce lub 45 roku życia lepiej sprawdza się mammografia.

Mammografia i badanie ultrasonograficzne piersi (USG) wykonywane regularnie mogą wcześnie wykryć zmiany nowotworowe lub przednowotworowe. Dzięki temu leczenie raka piersi jest prostsze i może być bardziej skuteczne. Żeby wykonać mammografię, trzeba mieć skierowanie – niezależnie od tego, czy jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czy robi się ją prywatnie. Wyjątkiem jest udział w programie profilaktyki raka piersi. Na USG piersi nie trzeba mieć skierowania.

Zobacz: Rak piersi najczęściej spotykanym nowotworem u Polek

Jak często należy badać piersi?

Pierwsze USG piersi można wykonać około 25. roku życia. Badanie to najlepiej przeprowadzać systematycznie co 2 lata lub co rok, jeśli jest się w grupie ryzyka (przypadki raka piersi u matki, babki lub siostry). Po 30. roku życia warto zwiększyć częstotliwość wykonywania USG piersi i robić je raz na rok.

Mammografię po raz pierwszy wykonuje się zwykle po 40. (a często dopiero po 45.) urodzinach. Wcześniej poddać się temu badaniu profilaktycznemu powinny posiadaczki dużego biustu oraz te, u których ryzyko zachorowania jest zwiększone. Mammografię wystarczy robić co 2 lata. Rządowy program profilaktyki raka piersi obejmuje kobiety od 50. do 69. roku życia. Badania można w nim bezpłatnie i bez skierowania wykonywać co 2 lata lub co roku, jeśli na raka piersi chorowały kobiet z najbliższej rodziny lub wykryto mutacje genów odpowiadające za tę chorobę (BRCA1 lub BRCA2).

Zobacz: Geny a nowotwory jajnika i piersi

Chcąc wykonać mammografię poza programem, należy mieć skierowanie. Dotyczy to badania w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej, jak i prywatnego.

USG czy mammografia?

USG piersi i mammografią są tak samo dobre, ale przeznaczone dla kobiet w różnym wieku. Ma to uzasadnienie techniczne. Ultradźwięki, przy pomocy których bada się piersi podczas USG, lepiej radzą sobie z wykrywaniem zmian w piersiach o przewadze tkanki gruczołowej. Ten typ badania profilaktycznego wykonuje się u młodych kobiet. W USG można odróżnić zmiany łagodne od złośliwych, jednak nie da się wykryć zwapnień.

Makrozwapnienia występują częściej u kobiet po 50. roku życia naturalnie, ale mikrozwapnienia mogą być oznaką raka piersi. Wykrywa je mammografia. Badanie to jest najlepsze dla kobiet o obfitym biuście z przewagą tkanki tłuszczowej. Promienie rentgenowskie podczas badania są w stanie wykryć nawet bardzo małe zmiany patologiczne w piersiach. Badanie jednak wiąże się z przyjęciem dawki szkodliwego promieniowania jonizującego, poza tym trudno w nim odróżnić zmiany złośliwe od łagodnych.

Samobadanie piersi

Bardzo ważnym elementem profilaktyki raka piersi jest samobadanie. Raz w miesiącu każda kobieta powinna samodzielnie badać piersi pod kątem występowania w nich zmian takich jak guzy, stwardnienia, zmiana kształtu czy nieprawidłowy wygląd skóry. Samobadanie najlepiej wykonywać między 1. a 10. dniem cyklu menstruacyjnego, a po menopauzie co miesiąc tego samego dnia.

Zobacz wideo: Monika Jarosińska: Pewnego dnia ręka powędrowała mi w pewne miejsce i znalazłam guzek.


źródło: Dzień Dobry TVN/ x-news


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości