12 obserwujących
693 notki
1551k odsłon
452 odsłony

Rak piersi najczęściej spotykanym nowotworem u Polek

Badanie mammograficzne pomaga wykryć raka piersi, fot. Wikimedia Commons
Badanie mammograficzne pomaga wykryć raka piersi, fot. Wikimedia Commons
Wykop Skomentuj2

W Polsce gwałtownie wrasta zachorowalność na raka piersi u kobiet. Jednak coraz częściej udaje się go w porę wykryć i wydłużyć pacjentkom życie. 

Rak piersi co roku wykrywany jest w Polsce u 18 tys. kobiet. Tak dużego wzrostu zachorowań nie notuje się w przypadku żadnego innego nowotworu. Na raka piersi przypada bowiem 22 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory wśród kobiet. Na drugiego w kolejności raka jelita grubego przypada 10 proc. wszystkich nowotworów wśród kobiet, a na raka płuca – 9 proc.

Zobacz: Mammografia, USG, samokontrola. Jak badać piersi?

Natomiast od wielu lat prawie nie zwiększa się umieralność na raka piersi i corocznie nie przekracza 6 tys. zgonów. Częściej niż na raka piersi Polki umierają bowiem na raka płuc. Co roku jest wykrywany u ponad 7,3 tys. kobiet, a prawie 7 tys. z nich co roku umiera. W 90 proc. przypadków u mężczyzn i w 80 proc. u kobiet nowotwór ten jest związany z paleniem tytoniu.

Na raka piersi bardziej narażone są kobiety bezdzietne i te, które urodziły pierwsze dziecko w późniejszym wieku, a takich jest coraz więcej. Do tej choroby bardziej predysponują również wczesne miesiączkowanie, hormonalna terapia zastępcza, otyłość, brak ruchu oraz nadużywanie alkoholu. Z kolei nadwaga i otyłość jest czynnikiem ryzyka także innych nowotworów, takich jak rak jelita grubego oraz rak trzonu macicy.

W Polsce najczęściej występuje tzw. hormonozależny rak piersi, na który przypada około 70 proc. wszystkich przypadków tego nowotworu. Pozostałe jego odmiany to rak piersi HER-2 dodatni (ponad 20 proc. zachorowań) oraz najtrudniejszy do leczenia potrójnie negatywny rak piersi (brak receptorów estrogenowych, progestagenowych oraz HER-2).

Skuteczność leczenia zależy od typu raka piersi, ale również od zaawansowania guza, czy jest tylko jedno ognisko choroby i czy są przerzuty do węzłów chłonnych. Średnia czasu przeżycia kobiet z zaawansowanym rakiem piersi wynosi od 2 do 4 lat. Wiele kobiet może żyć jednak znacznie dłużej, nawet 10 i więcej lat, jeśli przyjmują odpowiednie leki.  W przypadku nowotworu HER-2 dodatniego zastosowanie najnowszych leków, w tym dwóch przeciwciał monoklonalnych, które są już w naszym kraju refundowane, pozwala wydłużyć życie chorych do ponad 56 miesięcy, czyli prawie o 5 lat.

Zobacz: Geny a nowotwory jajnika i piersi

Liczba zachorowań na raka piersi prawdopodobnie nadal będzie rosnąć. Z danych KRN wynika, że w Polsce jest ona wciąż o 35 proc. mniejsza w porównaniu ze średnią w Unii Europejskiej. Polska na tle innych krajów nadal wyróżnia się stosunkowo niską zachorowalnością na wszystkie choroby nowotworowe. Jesteśmy pod tym względem na jednym z ostatnich miejsce w Europie.

Wspomagające metody walki z nowotworem (wideo DDTVN/x-news):


źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości