Dentobus - takie pojazdy pojawią się pod szkołami. Fot. dentonet
Dentobus - takie pojazdy pojawią się pod szkołami. Fot. dentonet

6 proc. PKB na służbę zdrowia do 2025 roku. Co się zmieni?

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wzroście nakładów na służbę zdrowia do 2025 r. Ustalony poziom PKB ma wzrosnąć do 6 proc. Nowe leki, technologie, skrócenie kolejek w szpitalach - to niektóre zmiany, jakie zapowiada ministerstwo zdrowia.

Nakłady na służbę zdrowia zwiększą się stopniowo z roku na rok: od poziomu 4,67 proc. PKB w 2018 i 4,84 proc. w 2019 roku. Docelowo 6 proc. PKB osiągnięte zostanie w 2025 roku. Resort zdrowia zapowiada rewolucyjne zmiany w związku z większymi środkami na zdrowie.

- Mamy dobre wiadomości dla pacjentów i lekarzy. Co roku na służbę zdrowia będziemy przeznaczać co najmniej o 0,2 proc. PKB więcej niż w roku poprzednim. W 2025 r. osiągniemy pułap 6 proc. PKB. W ten sposób dofinansujemy polską służbę zdrowia kwotą 547 mld zł, czyli przeznaczymy na nią dwa razy więcej pieniędzy niż na program "500 Plus" - nie ukrywał satysfakcji minister Konstanty Radziwiłł.

- Stworzymy mapę potrzeb zdrowotnych. Obecnie pacjenci i lekarze czekają na nowe leki i nowoczesne technologie leczenia, dlatego taka inicjatywa jest bardzo istotna. Pieniądze będziemy przekazywać pacjentom poprzez NFZ - zapowiedział. Pieniądze zostaną przeznaczone na opiekę zdrowotną dla dzieci, kobiet w ciąży i niepełnosprawnych.

Rząd planuje usprawnić służbę zdrowia w szkołach. Mają powstać nowe gabinety oraz dentobusy, zapewniające opiekę stomatologiczną dla uczniów. Z wyliczeń ministerstwa wynika, że aż 90 proc. dzieci ma problemy z próchnicą. Rząd zamierza odwrócić ten trend. Już od przyszłego roku szkolnego najmłodszych będą odwiedzać dentobusy - pojazdy z gabinetami mobilnymi.

W Polsce będzie 16 takich pojazdów - jedno na każde województwo. Pomoc adresowana jest szczególnie dla biedniejszych szkół w małych miejscowościach, gdzie ciężko dostać się do stomatologa lub w ogóle brakuje gabinetu. W dentobusach najmłodsi będą mogli liczyć na profilaktykę i wykrywanie próchnicy. Łączny koszt inwestycji to ok. 24 mln złotych.

Środki z budżetu zostaną również rozłożone na najbardziej oblegany zabiegi i konsultacje. Część lekarzy protestuje od października, domagając się szybszego i jeszcze większego wzrostu nakładów na służbę zdrowia.

Źródło: PAP

GW



© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości