12 obserwujących
665 notek
1468k odsłon
525 odsłon

Większość z nas źle znosi nagłe zmiany pogody

W tym roku pogoda w maju nas nie rozpieszcza.
W tym roku pogoda w maju nas nie rozpieszcza.
Wykop Skomentuj2

Bóle głowy, senność, bóle stawów, apatia - takie objawy mogą wywoływać zmienne warunki atmosferyczne, z którymi mamy do czynienia w ostatnim czasie. 

W majówkę 2019 pogoda nas nie rozpieszczała. Jednego dnia było ciepło i słonecznie, innego temperatura spadała do 10-12 stopni Celsjusza, a miejscami nawet bliżej zera. Zmianom temperatury towarzyszył silny wiatr, deszcz, a w górach padał śnieg. 

Wiele osób miało w tym czasie złe samopoczucie. Jak wynika z badań, aż połowa społeczeństwa odczuwa przty takiej zmiennej pogodzie bóle głowy, nadmierną senność, bóle stawów, apatię, rozdrażnienie.  

Na pojawienie się tych objawów wpływają prędkość i rodzaj wiatru, zmiany ciśnienia atmosferycznego, zbliżający się front atmosferyczny, zmiana wilgotności powietrza. Neutralna temperatura otoczenia wynosi dla człowieka około 21 stopni. W takich warunkach komfortowo oddajemy na zewnątrz nadwyżkę ciepła, nawet tego nie zauważając. Z kolei np. duża wilgotność powietrza zaburza naszą termoregulację, bo skóra nie ma jak oddać pary wodnej, gdyż otaczające powietrze jest wilgotne. 

Gdy na zewnątrz robi się zimniej, zmiany ciśnienia atmosferycznego towarzyszące spadkowi temperatury mogą zwiększać ryzyko wystąpienia krwotocznego udaru mózgu. 

Wzrost lub spadek temperatury o 5 lub więcej stopni Celsjusza ma wyraźny wpływ na liczbę urazów, z którymi pacjenci zgłaszają się do szpitalnych izb przyjęć. Spadek temperatury minimalnej o 5 stopni z dnia na dzień przekłada się na 3-proc. wzrost poważnych wypadków wśród dorosłych, a pojawienie się śniegu i lodu zwiększa liczbę wypadków (poślizgnięcia, upadki, wypadki samochodowe) o 8 procent. 

W lato do szpitali zgłasza się 70 proc. dzieci więcej niż w zimie - lepsza pogoa zachęca do zabawy poza domem. Gdy dzienna temperatura maksymalna rośnie o 5 stopni, liczba wypadków zwiększa się o 10 proc., a dodatkowe dwie godziny słońca pogarszają statystykę o 6 proc. W przypadku dorosłych wzrost dziennej temperatury o 5 stopni i dodatkowe dwie słoneczne godziny wiązały się ze zwiększeniem liczby poważnych urazów o 2 proc. 

Sposoby na złe samopoczucie 

Jak radzić sobie ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi, zwłaszcza w okresie wiosennym? Lekarze zalecają m.in. uprawianie sportu i hartowanie się, np. naprzemiennym zimnym i ciepłym natryskiem. Należy się też wysypiać i dobrze odżywiać naturalnym jedzeniem, dostarczającym nam wapnia i magnezu. Wskazane są rośliny strączkowe, orzechy, płatki owsiane, ale też gorzka czekolada. Można się wspomóc suplementami diety w tabletkach, ale lepsza jest racjonalna dieta naturalna.

BG


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości