0 obserwujących
240 notek
250k odsłon
  817   0

Irańczyk który Żydów z łap nazistów ratował

Choć według obecnego przywódcy Iranu Holocaust to wymysł paskudnych syjonistów, Iran ma bohatera którego historia może być inspirującym antidotum na antysemickie brednie dzisiejszych twardogłowych z Teheranu.

BBCopublikował niesamowitą historię Abdola Hosseina Sardariego, młodego irańskiego dyplomaty który podczas Zagłady uratował przeszło 2000 irańskich Żydów żyjących w Europie. Sardari wymyślił na użytek nazistów legendę i utrzymywał iż wszyscy oni należeli do „aryjskiej sekty”. Używając własnych wpływów i wykorzystując wewnętrzne sprzeczności i idiotyzmy nazistowskiej ideologii poddał w wątpliwość żydowskość irańskich Żydów, nad czym musieli się głowić nazistowscy „eksperci” ds. czystości rasowej. Dzięki temu chroniona przez niego grupa otrzymała specjalne prawa a Sardari umożliwił im opuszczenie terenów na których panowali Niemcy. Do czasu kiedy Adolf Eichmann oddalił jego wnioski jako "zwykłe sztuczki i próby kamuflażu Żydów" Sardari uchronił już przeszło 2000 osób. Irańczyk nie zaprzestał swojej misji nawet po odwołaniu go ze stanowiska i wezwaniu do powrotu do Teheranu. Sprzeciwił się tej decyzji, pozostał we Francji i wypełniał dalej swoją misję.Po wojnie nigdy nie szukał dla siebie uznania. W kwietniu 1978 roku, trzy lata przed śmiercią w odpowiedzi na pytania z Yad Vashem o jego działalność powiedział jedynie: "jak może wiecie, miałem przyjemność bycia irańskim konsulem w Paryżu w czasie niemieckiej okupacji Francji i taki był mój obowiązek, aby uchronić wszystkich Irańczyków, w tym irańskich Żydów”.

Spoglądając dziś na irańskich dyplomatów, apologetów terroryzmu, antysemityzmu i krwawego reżimu warto pamiętać, że kiedyś jeden z ich poprzedników był prawdziwym bohaterem i człowiekiem honoru. Być może w przyszłości, kiedy Islamska Republika już się zawali irańscy dyplomaci pójdą za przykładem Sardariego i zamiast ludobójstwo propagować, będą usiłować mu zapobiegać.

 

 

 

 

* Sardari jest nieznany jak nie przymierzając Henryk Sławik, kompletnie anonimowy w Polsce bohater, dziennikarz, Ślązak, który podczas wojny uratował życie prawie 30 000 polskim uchodźcom, wśród których było ok. 5000 Żydów.

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura