37 obserwujących
658 notek
869k odsłon
1404 odsłony

Maleje wartość 500 +

Wykop Skomentuj117

Nie będzie już 500+ informuje  "Super Express".

Będzie natomiast 270 +, a wszystko z powodu postępującej drożyzny, która według wyliczeń NBP w tym roku dość boleśnie podrenuje Polakom ich kieszenie. W związku z czym gazeta ironizuje, że sztandarowy program Dobrej Zmiany (500+) powinien zmienić nawet nazwę na 300 -, po czym  dokonuje wyliczeń które w jej ocenie różowe nie są.

Program 500+ istnieje od roku 2016 i od tamtej pory jego wysokość nie była waloryzowana, co zauważyła nawet sama minister Rafalska. Ceny tymczasem rosły i rosnąć zapewne będą, co sprawia, że siła nabywcza tego demograficznego rządowego dodatku  do pensji rodzicielskich ustawicznie maleje.

NBP oblicza, że w roku 2019 infilacja osiągnie poziom 3.3% i chociaż na pierwszy rzut oka nie jest to dużo, to jednak odbije się znacząco na wartości  wypłacanej rodzinom przez rząd kwocie. 

Jednocześnie GUS wyliczył, że w roku 2016 przeciętna polska rodzina wydawała na swoje utrzymanie 3.200 złotych miesięcznie.  Nowopowstały dodatek (500 +) stanowił więc w tym domowym budżecie istotną jego podporę, gdyż ze wspomnianej sumy 3.200 ponad 800 złotych wydawano wówczas na żywność, czyli że całe  dodatkowe 500 złotych  w większości rodzin służyło do zapełnienia przysłowiowego garnka. Na opłaty  typu rachunki przeznaczano  średnio 570 złotych. Edukacja i rozrywka zabierały z domowego budżetu 490 złotych. Na lekarzy (bo przecież Polacy są zdrowi jak rydze :)) wydawano miesięcznie  ledwie 130 złotych, zaś na pozostałe segmenty domowych potrzeb jak ubrania, buty czy  dojazdy do szkół przeciętna polska rodzina płaciła 1200 złotych. 

Tymczasem ceny nie zamierzają stać w miejscu. Jest to dziwna moim zdaniem przypadłość, typowo polska, nie mająca żadnego umocowania w ekonomii a jedynie chyba w nieokiełzanej polskiej  chciwości. Albowiem jeśli cokolwiek zostanie komuś w tym Kraju dane, to w drugim miejscu musi mu zostać  koniecznie odjęte. Na tej przykrej podstawie  miesięczne wydatki  w budżetach domowych w roku 2019  wzrosną.  W/g "Se" na samą tylko żywność Polacy wydadzą  miesięcznie średnio o  ok. 100 złotych więcej.  Nie zapominajmy też o ewentualnym wzroście ceny benzyny, która może znacząco podbić wspomnianą kwotę.

Jak twierdzi "Se" dzięki inflacji i braku rewaloryzacji  500+  wartość dodatku spadnie w tym roku do kwoty 275 złotych,  czyli będzie ona niższa od corocznego 300 złotowego dodatku szkolnego Dobry Start.

na podst. SEWykop Skomentuj117
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo