3 obserwujących
271 notek
59k odsłon
72 odsłony

2+2=4

Wykop Skomentuj2

2+2=4

Formuła matematyczna 2+2=4 poza jej znaczeniem w obrębie matematyki ma w Polsce wręcz przysłowiowe znaczenie humanistyczne w codziennym życiu.

Mówi ona o zgodności i ścisłości, nawet sztywności, następstwa zdarzeń życia codziennego, gdzie wynik precyzyjnie wiąże się z przyczynami, powodami.

Można powiedzieć, że ujęte tą formułą dostrzeganie, kojarzenie ścisłego związku przyczynowo-skutkowego między odległymi w czasie i przestrzeni zdarzeniami, jest jedną z ważnych zalet Polaka.

Formuła ta jednak odnosi się do czysto formalnego związku elementów nieaktywnych.

W przypadku ludzi, nawet zwierząt czy roślin, wpływ wzajemny, organizacja poszczególnych elementów w zespół, stado, pole, sprawia, że formuła 2+2=4, pozostając nadal słuszna optycznie, z punktu widzenia efektywności układu przekształca się w formułę 2+2=5 lub 2+2=3, tzn. otrzymujemy albo podwyższenie efektywności układu w wyniku dobrej współpracy pomiędzy członkami kolektywu, albo pogorszenie efektywności w wyniku tarć wewnętrznych w grupie.

Tworzenie zespołu w organizacji jest zatem sztuką, która wymaga z jednej strony kierownika z życiowym doświadczeniem psychologicznym i socjologicznym, z drugiej strony zaś grupy ludzi o wzajemnie podobnych cechach w celu dobrej współpracy i uniknięcia nadmiernej rywalizacji.

Jest też możliwość, że w ramach nauki przystosowania pozostawi się dotarcie grupy do stanu zespołu do samoczynnej stabilizacji z minimalnym nadzorem, tak jak w zasadniczej służbie wojskowej, lub jak obecnie przy masowym ściąganiu migrantów – jednak w tej sytuacji ofiary, nawet śmiertelne, są nieuniknione.


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo