3 obserwujących
251 notek
56k odsłon
60 odsłon

Stachniuk Jan - ideolog słowiański

Wykop Skomentuj

Stachniuk Jan – ideolog słowiański

Filozof ten ukształtowany w okresie II RP jest dla mnie pewnego rodzaju odkryciem.

Jestem w trakcie zapoznawania się z jego dorobkiem teoretycznym, pisarskim, ideowym, oraz z opracowaniami krytycznymi dotyczącymi jego twórczości.

Stachniuk jest entuzjastą i gloryfikatorem czynu, dla niego czyn jest zawsze lepszy niż bezczyn (bezdzieje).

Przy tym nie pojawia się u niego dylemat: cel (przyzwoity) – środki (przyzwoite).

Czyn u Stachniuka nie jest oparty na dążeniu do celu, idei, wybiegającej w świetlaną przyszłość, lecz na micie (tradycji), jest to bardziej kontynuacja niż diametralna zmiana, więc nie ma tu potrzeby rozważania przyzwoitości tegoż celu i przyzwoitości środków do realizacji tegoż celu, bo sam czyn jest zgodny z filozofią narodową, więc uwzględnia także wartości moralne narodu.

Stachniuk kontynuował polską filozofię czynu, ale był odległy od marksizmu, komunizmu, raczej bliższy pewnej formy syndykalizmu, kooperatyzmu, małe zakłady pracy jako lek na bezrobocie i kapitalizm wielkich korporacji.

Stachniuk dowartościowywał grupę, naród, brak mi w filozofii Stachniuka zwrócenia uwagi na indywidualną jakość człowieka, jego osobistą wartość, rolę w grupie, przywódczą lub wykonawczą, być może było to związane ze współczesnym mu kapitalizmem, który w filozofii głównego nurtu pomijał z kolei grupę traktując ją jako motłoch.

Co się rzuca w oczy to negatywna ocena Stachniuka dotycząca wpływu chrześcijaństwa, i katolicyzmu w szczególności, na Słowian, Polaków, naród polski, historię Polski.

W artykułach krytycznych o jego twórczości jest to opisywane jako antykatolickość i innymi podobnymi określeniami – poraża głupota tych błaznów, którzy pozwalają sobie klasyfikować, szufladkować, autora bez dogłębnej merytorycznej analizy je stwierdzeń.

Większość jego krytyków ucieka w słowa, pojęcia mniej lub bardziej pejoratywne, byle tylko nie zmierzyć się z merytoryką autora.

Stachniuk – postać tragiczna swoich czasów.

Co budzi szok, to tragiczne losy Stachniuka w okresie po #ww2, mimo pewnej zbieżności poglądów czasy stalinowskie okazały się weryfikatorem morderczej prawdy o komunizmie.

Stachniuk, który już nic większego nie napisał po wyjściu z więzienia, powinien był jednak skorygować swoją teorię uwzględniając swoje doświadczenia z brutalnym stalinizmem – szkoda, że tego nie zrobił, może zdał sobie sprawę, że w tamtym reżimie jego wolność myśli i słowa doprowadzi go tylko do śmierci?, która zresztą przyszła niezależnie od działań oprawców komunistycznych, a może jako skutek tych działań.

Zgodnie z moją teorią rozwiniętą w innym miejscu: teraźniejszość jest to optymalny złoty środek między znaną przeszłością i nieznaną przyszłością, teraźniejszość jest zdeterminowana przeszłością i przyszłością (tj. planami na temat tejże przyszłości).

Nie można zmienić przeszłości, nie można zmienić teraźniejszości, można zmienić jedynie przyszłość.

Inaczej mówiąc, jeśli wcześniej nie zadbałeś o lepszą przyszłość to obecnie masz to do czego dopuściłeś, a jeśli nadal nic nie zrobisz, to sprawy potoczą się same w tym samym kierunku siłą bezwładu, inni wyznaczą twoją przyszłość.


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura