46 obserwujących
4952 notki
1774k odsłony
126 odsłon

Co łączy liberałów, libertynów i libertarian

Wykop Skomentuj11

Na pewno nie miłość do książek.

Żeby nikomu się nie wydawało, że jest oryginalny w swoim światopoglądzie, przypomnę o pochodzeniu popularnych opcji ideowych. Jest kilka ideologii o wspólnym mianowniku, ideologii polegających na specyficznym spreparaowaniu obrazu świata i dostosowaniu go do interesu danej jednostki taki światopogląd wyznającej. Na czym polega ta operacja preparowania obrazu rzeczywistości ?

Rzeczywistość jest złożona, zbyt złożona dla przeciętnej jednostki, żeby starac się stworzyć obraz w miarę obiektywny. Ludzie mają często dość specyficzne upodobania i im na obiektywności nie zależy. Natura ludzka też jest złożona, bo jest efektem ewolucyjnego przystosowania do złożonej tkanki społecznej, opartej na koegzystencji rozmaitych wymiarów/relacji życia społecznego takich jak prawda, miłość i wolność. 

Ludzie sobie upraszczają obraz świata, a jednym z najpopularniejszych wymiarów/relacji stała się wolność czyli liberty. I ten wymiar zostaje wyrwany z całego kontekstu społecznego i wzniesiony na sztandary. 

Liberałowie umieszczają na sztandarach wolność jednostki. Libertyni wolnść obyczajową, z bozkiem seksu jako dominantą, a libertarianie wolność gospodarczą z bożkiem wolnego rynku na czele. Kazdy ciągnie w swoją stronę, więc nie powinna nas dziwić dezintegracja społeczna będąca efektem tych nadużyć interpretacyjnych obrazu świata..

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo