53 obserwujących
5227 notek
1866k odsłon
  633   0

Skąd się wzięła cywilizacja Zachodu

Widzę, że niektórzy salonowicze nie są w stanie wytłumaczyć sukcesu cywilizacji Zachodu i jej rysującego się upadku.

Kwestię można wyjaśnić na kilka sposobów, ale najbardziej spektakularnym sposobem byłby dowód nie wprost przez przytoczenie przykładu Chin. Cywilizacja chińska ma już ok. 5 tysięcy lat i miała niebagatelne osiągnięcia, które jednak nie przetrwały.

Przykład Chin jest niezwykle interesujący, bo to Chińczycy wynależli druk tysiąc lat przed Zachodem i drukowali masę literatury. Stworzyli niezrównany jak dotąd model służby państwowej opartej na mierzalnych kompetencjach. Zbudowali gigantyczną flotę. Wykopali gigantyczny kanał łączący dwie główne rzeki, który spełniał funkcję, jaką pełniło Morze Śródziemne w rozwoju Zachodu.Byli tuż tuż przed osiągnięciem progu rewolucji przemysłowej. Proszę poczytać Iana Morrisa "Dlaczego Zachód rządzi - na razie";.

I co z tego się ostało ? Nic. A dlaczego nic ? Bo nie zorganizowali instytucji, które kontrolowałyby wszystkich bez wyjątku czyli demokracji. Nie wypracowali też modelu łączącego wspólnotowość z kreatywnym indywidualizmem mozliwym w demokracji. Poza tym Chińczycy poświęcali uwagę relacjom międzyludzkim, mniej ich interesowały rzeczy i fizyczne relacje przyczynowo- skutkowe i kult własnego zdania niezbędny w badaniach.

Jedynym możliwym wyjasnieniem jest kwestia modelu ustrojowego. Skuteczny model instytucjonalno-ideowy  zaproponowało dopiero chrześcijaństwo. I widać naocznie, że próby odejścia od chrześcijaństwa muszą skończyć się fatalnie, bo żaden inny model nie zapewnia czynników generujących realny postęp w zakresie indywidualnym jak i wspólnotowym.

Obecny rozwój Chin ma charakter imitacyjny, a więc pojawiają się wątpliwości, czy taki rozwój może być trwały, gdyby na Zachodzie zaszły poważne zmiany.

Niektórzy komentatorzy, szczególnie z opcji lew-lib nie mają pojęcia o tych kwestiach i plotą banialuki nioe trzymające się kupy.  Kwestię opisywałem szczegółowo już parę lat temu tu:

https://www.salon24.pl/u/zetjot/956318,czy-cywilizacja-zachodu-przetrwa,5

Lubię to! Skomentuj85 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo