57 obserwujących
5801 notek
2015k odsłon
  138   0

Konserwatyzm kontra liberalizm

Jakie są wnioski wypływające z koncepcji Jonathana Haidta o przewadze konserwatywnego punktu widzenia nad liberalnym wyrażającej się w przewadze posiadanych modułów moralnych jak 6:3 ?

Jeżeli spojrzymy na  przestrzeń społeczną jako sieć, to sieć konserwatywna jest bardziej efektywna bo jest gęstsza i pozwala na łatwiejsze odfiltrowywanie dzialań niepożądanych a zwiększenie  ilości działań społecznie pożądanych i efektywnych społecznie. Sieć liberalna okazuje się niestety dziurawa.

Wojna na Ukrainie wywołana przez Rosję tę wyższość konserwatyzmu potwierdza, bo eliminuje z forum idee urojone i przywraca tradycyjne, związane z lepszym rozumieniem natury ludzkiej.

Konserwatyzm sprzyja np. powrotowi doktryny oryginalizmu, według której dokumentu prawne, takie jak konstytucja traktuje się zgodnie z intencjami ich twórców i nie dopuszcza się do ich rozszerzonej, dowolnej interpretacji, wynikającej z arbitralnie przyjętej ideologii, co stało się nagminnym procederem  w rękach opcji liberalnej. Amerykański Sąd Najwyższy uznał właśnie niekonstytucyjność takiej dowolnych interpretacji amerykańskiej konstytucji, z jaką mieliśmy do czynienia  w przypadku legalizacji aborcji w r. 1973. Podobna oryginalistyczna doktryna bardzo by się przydała w Europie, żeby zapobiegać dowolnym odejściom od litery i ducha założeń przyświecających założycielom wspólnoty europejskiej..


Lubię to! Skomentuj45 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale