43 obserwujących
4683 notki
1674k odsłony
2939 odsłon

Sukces wolnych niedziel

Wykop Skomentuj248

Uwolnienie niedzieli wcale nie doprowadziło do żadnej katastrofy ekonomicznej, lecz wręcz przeciwnie. No, ale wiadomo, że myślenie demoliberalne jest kontrskuteczne, anachroniczne i prostackie, bo przewiduje tylko proste relacje liniowe. Najważniejsze jest jednak to, że uprzednio niedziele były traktowane jako czas wolny na buracką, bezmyślną rozrywkę, jaką były wizyty w galerii czy hipermarkecie, wcale nie związane z realnymi potrzebami i będące objawem braku wyobraźni czym wypełnić czas wolny, a zmiana otworzyła nowe perspektywy.

Teraz trzeba realnie pomyśleć czym wypełnić niedzielny czas wolny i nie chodzi tu tylko o wizytę w kościele. Poszerza się więc repertuar sposobów spędzania czasu wolnego w rodzinie, co ma wartość samą w sobie, a ponadto rośnie zapotrzebowanie na usługi wypełniające ten czas wolny atrakcjami. Tak więc nieoczekiwanie wolne niedziele przyniosły wiele rozmaitych korzyści - wyeliminowały zjawiska niekorzystne, a w zamian wpłynęły dodatnio na życie rodzinne, zwiększyły dochody hipermarketów, bo w inne dni udają się do nich ludzie z konkretnymi celami zakupowymi, a do tego powstają nowe usługi wypełniające zapotrzebowanie na różne formy spędzania wolnego czasu. Same zalety. 

Oprócz programu Rodzina 500+, to jest posunięcie o najdalej idących konsekwencjach społecznych w dorobku PISu. 

Ale tak na marginesie dodam, że nadal nie mogę zrozumieć tego oporu przed uwolnieniem niedzieli. To było coś niezwykłego, żeby w tak krótkim odcinku czasu od r.1989 udało się tak ludziom zlasować umysły. Potwierdzałoby to tezę, że ludzie są oportunistami, a okazja zakupów w niedzielę prowadziła do stopniowego utrwalania szkodliwych społecznie postaw. Tak następuje cywilizacyjna degrengolada. A może była to specyficzna sytuacja młodych pokoleń, wychowanych w postpeerelu, które jak kanarek wychowany w klatce, nie znały smaku wolności ? Całe szczęście, że zrobiliśmy krok wstecz.

Wykop Skomentuj248
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka