45 obserwujących
4926 notek
1766k odsłon
114 odsłon

Co jest podstawą współpracy ?

Wykop Skomentuj18

Wyszło przy okazji dyskusji na temat teorii Jonathana Haidta, że ludzie nie rozumieją co to jest współpraca i mechanicznie przenoszą fakty z życia ludzi na fakty z życia zwierząt. Trzeba tu przypomnieć banalny fakt, iż ludzie współpracują a zwierzęta nie współpracują, bo gdyby wspólpracowały to ludzie nie byliby dominującym na Ziemi gatunkiem.

Wspólpraca jest mozliwa dzięki porozumieniu umysłów, a nie ludzi. To umysły ludzkie się porozumiewają, a nie ludzie. Trzeba używać precyzyjnego języka.  

Tak więc umysły lwów czy wilków się nie porozumiewają, bo brak kanałów porozumienia. Więc nie współpracują. Nawet nie wiem, czy możemy powiedzieć, że współdziałają, choć ta formuła mi bardziej odpowiada. 

A co jest takiego w ludzkich umysłach co umożliwia porozumienie ? Dwa poziomy a może nawet trzy intencjonalności - rozumienia przyczynowości intencjonalnej (oprócz przyczynowości fizycznej) - intencjonalność indywidualna, intencjonalność współdzielona i intencjonalność kolektywna. Ludzie są w stanie odczytywać intencje partnerów na kilku poziomach, a zwierzęta tylko intencje partnerów na jednym poziomie oraz powiedziałbym na jednym i pół w przypadku szympansów. Ludzie się porozumiewają, zwierzęta zdane są tylko na obserwację partnerów i dostosowywanie działań do sekwencji zachowań partnerów. 

A potem ludzie przekuwają intencjonalność w instytucje, które przecież nastawione są na realizację zdefiniowanych celów.  Podobnie dzieje się z przyczynowością fizyczną, która także zostaje przekuta w instytucje naukowe.

Tak więc zwierzęta takie jak lwy czy wilki nie współpracują, lecz dostosowują własne działania do zachowań innych osobników, jezeli dostrzegają ten sam materialny cel. Cel jest wizualnie widoczny. Ale nie oznacza to znajomości celu w umyśle partnera jak u ludzi. Lwica identyfikuje tylko akcję pogoni partnerki za zdobyczą i to zupełnie wystarcza. Lwica rozumie swój cel i widzi identyczne zachowanie partnera. Istotnym bodźcem jest też głód. 

Dobrym testem na sprawdzenie możliwości wspólpracy z jakims gatunkiem jest wskazanie palcem na jakiś cel. Jeżeli osobnik popatrzy na cel, zamiast na palec, oznacza to możliwość porozumienia. 

A jeżeli chodzi o argument ostateczny, to proszę zastanowić się, czy jest możliwość współpracy między partią rządzącą a postkomunistami.

Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo