46 obserwujących
4955 notek
1774k odsłony
288 odsłon

Dlaczego polscy cwaniacy są aż tak głupi ?

Wykop Skomentuj5

O czym zapomnieli cwaniacy w Polsce ?

Zapomnieli o podstawowym warunku sukcesu.  

Cwaniactwo bowiem, żeby odniosło skutek, wymaga spełnienia kilku zasadniczych warunków. Warunek podstawowy to pewna znajomość realiów społecznych, która podpowiada, że oszukiwać można skutecznie tylko w społeczeństwie o wysokim stopniu zaufania. Wtedy łatwiej trafić na ofiarę i ją wykorzystać. Warunek drugi, dla naszych lokalnych a głupawych cwaniaków nie do pojęcia, to niezbędna do tego hipokryzja.

Klasowy cwaniak dba o wspieranie uczciwości, w swoim zrozumiałym interesie dążąc do zminimalizowania konkurencji. Cwaniak-idiota o to nie dba, w efekcie czego rośnie konkurencja, oszustwa stają się coraz bardziej prymitywne i łatwe do wykrycia, wzrasta nieufność, wszyscy wszystkim przyglądają się podejrzliwie, a jedni cwaniacy padają łupem innych, jeszcze większych cwaniaków, jedni nagrywają drugich, rośnie presja na antykorupcyjną legislację. Cwaniackie oszustwa przynoszą coraz mniejsze efekty, więc w obozie cwaniackim zaczynają się niesnaski, które prowadzą w efekcie do wprowadzenia ostrzejszych sankcji karnych. Cwaniactwo staje się coraz mniej opłacalne. 

A  do tego jeszcze,  wbrew jakiejkolwiek racjonalnej logice, ci durni cwaniacy powołują jeszcze własne organizacje cwaniaków, lekko tylko zakamuflowane jako partie.

Problemem cwaniaków zajmuje się teoria gier. Wiadomo z niej, że jeżeli wszyscy członkowie grupy współpracują cała grupa odnosi sukces. Ale w kwżdej grupie pojawiają się gapowicze, którzy nie inwestują, korzystają jednak z korzyści jakie przynoszą inwestycje poczynione przez innych. Jeżeli członkowie grupy wymierzają gapowiczom kary, to współpraca może wrócić do normy. 

W Polsce można zauważyć dwa rodzaje gapowiczów - pierwotni, którzy dokonują oszustw oraz wtórni, którzy tych pierwszych wspierają. Można to obserwować na płaszczyźnie politycznej, gdy do Sejmu czy Senatu są wybierani ludzie z zarzutami prokuratorskimi lub o wątpliwym morale. A to jest zapowiedzią katastrofy cywilizacyjnej. Pytanie: ilu jest gapowiczów w salonie24 ?

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo