zuberegg zuberegg
354
BLOG

Baza "Ogniowców" powinna być Muzeum Żołnierzy Wyklętych

zuberegg zuberegg Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

W "Uwarzam Rze" z 13 sierpnia był świetny tekst o krakowskiej akcji żołnierzy wyklętych. Wstyd przyznać, ale nie wiedziałem iż budynek bazy żołnierzy wyklętych do dziś stoi w moim mieście.

Cały artykuł jest tu

podgorze.pl

Ja wkleję tylko fragment -Zaplanowano operację, wydawałoby się, niemożliwą do realizacji – uwolnienie żołnierzy AK i NSZ z pilnie strzeżonego więzienia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Świętego Michała, pośrodku pełnego sowieckich żołnierzy miasta. Dowodził Jan Janusz, pseudonim Siekiera, dowódca VI krakowskiej kompanii Zgrupowania „Ognia”, po nawiązaniu kontaktu z uwięzionymi – m.in. porucznikiem AK Bolesławem Pronobisem, pseudonim Ikar, we współpracy ze strażnikami więziennymi: Stanisławem Krejczą i Ireną Odrzywołek.

Na tę niezwykłą akcję żołnierze „Ognia” wyjechali ciężarówką GMC ze swej bazy na Podgórzu. Tak, to nie pomyłka, oddział majora Józefa Kurasia „Ognia” miał swoją bazę w samym sercu Krakowa, w budynku Na Zjeździe 8, w pobliżu Wisły, w okolicach przedwojennego placu Zgody (obecnie plac Bohaterów Getta). Co więcej – ten budynek istnieje do dziś! Po kryjówkach leśnych oddziałów śladów nie ma. W wolnej Polsce otaczamy czcią miejsca męczeństwa lub śmierci żołnierzy wyklętych – więzienia, areszty, kazamaty. Tymczasem w Krakowie mamy autentyczną, jedyną w Polsce siedzibę żołnierzy wyklętych. Choć, wydaje się, nikt już o tym nie pamięta. W ubiegłym roku władze Krakowa nagle zrezygnowały z przygotowań do planowanej rewitalizacji gmachu. Miejmy nadzieję, że nikt nie planuje wyburzenia go i oddania atrakcyjnego terenu deweloperom pod nowe inwestycje.

1939.podgorze.pl -tutaj wspomnienia jednego z lokatorów bazy.

zuberegg.salon24.pl

Myślę iż budynek przy ul. Na Zjeździe 8 winien stać sie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Lepsze miejsce dla takiej instytucji trudno znaleźć. Ten budynek nie dość ze związany z jedną z głównych postaci antykomunistycznego podziemia, to jeszcze związany z jedną z większych akcji "wyklętych". W Muzeum tym swe miejsce mogli by znaleźć też żołnierze NSZ, tak pomijani i zakłamywani przez "rozumne" media. Tam też można by przypomnieć ich akcje wyzwolenia Holiszowa-nazistowskiego obozu koncentracyjnego . Jest to szczególnie ważne w mieście takim jak Kraków, gdzie było Getto, gdzie był obóz w Płaszowie. Niech odwiedzający miasto turyści (szczególnie Żydzi) zobaczą iż Polacy mimo walki z dwoma totalitaryzmami mieli sukcesy-tak łatwo dziś zapominane i pomijane.....

zuberegg.salon24.pl  -wyzwolenie Holiszowa

W jednym miejscu można by pokazać rozbicie komunistycznego więzienia, oraz nazistowskiego obozu. Mało tak symbolicznych dla naszej historii miejsc w Polsce sie znajduje.....

zuberegg
O mnie zuberegg

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura