A więc nie poruszył. Nazwisko Maria Trzcińska nie pojawia się też w indeksie osobowym książki pt. "Lech Kaczyński. Biografia polityczna", napisanej przez Sł. Cenckiewicza. Zacznijmy jednak od początku:
Konzentrationslager Warschau (KL Warschau) był jednym z elementów "zniszczenia polskiego miasta Warszawy" w ramach tzw. planu Papsta i pełnił swe zbrodnicze funkcje od października 1942 roku aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. Składał się z pięciu lagrów usytuowanych w trzech miejscach stolicy. Na obszarze 120 hektarów mieściło się 119 baraków, które mogły pomieścić w sumie 40 tysięcy więźniów, por.: http://www.youtube.com/watch?v=-1ak-5icLhA
Sędzia Maria Trzcińska (1931 - 2011), której życie zawodowe i prywatne związane było przez dziesiątki lat z badaniami tej niemieckiej zbrodni, szacuje, iż w lagrach tych zginęło 200 tysięcy osób, głównie Polaków mieszkających w Warszawie. Napisała książkę pt. "Obóz zagłady w centrum Warszawy. KL - Warschau", zwracając uwagę, iż holocaust dotyczył nie tylko Żydów, lecz także Polaków. Jej starania doprowadziły w 2001r. do uchwały Sejmu, popierającej budowę pomnika upamiętniającego ofiary terroru zbrodniarzy niemieckich.
W wideofilmie, link: http://www.youtube.com/watch?v=pivAcdZXh6U&feature=related%E2%80%9D%3E - odpowiada Maria Trzcińska na pytanie, kto blokuje pomnik ofiar KL Warschau. "Są podskórne, ale ogromne siły, które dążą, by pomnik nie powstał - mówi sędzia Trzcińska. - Są naciski na prezydenta Warszawy (Lecha Kaczyńskiego - przypis ZB)".
To musiały być potężne siły. Pomnik nie powstał do dzisiaj. Sędzia Maria Trzcińska zmarła około 19 grudnia 2011r. w swym mieszkaniu. Kilka tygodni później znaleziono jej zwłoki, a potem w niezbyt jasnych okolicznościach podjęto decyzję o kremacji ciała, por.: http://gazetawarszawska.com/2012/03/31/5924/ - Śp. Maria Trzcińska została pochowana 29 marca 2012 roku na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.
CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI !!!