Był nadzieją PiS. Teraz ma startować z listy PO

Marcin Dobski Marcin Dobski Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
W kilku niezależnych od siebie źródłach ustaliliśmy, że jeden z byłych liderów Zjednoczonej Prawicy dostał propozycję startu w wyborach do parlamentu z listy Platformy Obywatelskiej. Były czołowy polityk Porozumienia, poseł Michał Wypij, ma startować z 13. miejsca z listy wyborczej w Olsztynie.

Od lutego Wypij jest posłem niezrzeszonym, po tym gdy wraz z grupą działaczy - głównie z młodzieżówki - opuścił Porozumienie, nie zgadzając się z decyzją ugrupowania o połączeniu się z Agrounią. Razem z posłem z Olsztyna, szeregi ugrupowania Magdaleny Sroki opuścił wtedy rzecznik formacji Jan Strzeżek.

– Wraz posłem Michałem Wypijem oraz przedstawicielami młodego pokolenia zasiadającego w zarządzie Porozumienia odeszliśmy dzisiaj z partii ze względu na brak akceptacji na sojusz z Agrounią – mówił wtedy podczas konferencji w Sejmie Strzeżek.


Wypij przesłał wówczas oświadczenie do mediów, w którym poinformował, że chce poświęcić się pracy na rzecz Warmii i Mazur: "Regionu, który zasługuje na znacznie więcej, niż to, co dziś oferuje mu polski rząd. Również reprezentacja regionu w centralnych strukturach decyzyjnych, w mojej ocenie, zawsze była niedostateczna i nieefektywna. Będę szukał sojuszników i partnerów w realizacji mojej misji. To Warmia i Mazury będą decydować o wynikach wyborów. Zamierzam pracować ciężko i ponad podziałami. Przyszłość jest na wyciągnięcie ręki".

Rozłam w Porozumieniu

To nie był pierwszy raz, gdy Wypij musiał podjąć trudną decyzję dotyczącą swojej politycznej przyszłości. Po kolejnych zwycięskich wyborach Zjednoczonej Prawicy w 2019 roku został wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Harmonia wewnątrz koalicji nie trwała jednak długo. W Porozumieniu, w którym Wypij był wiceprezesem, doszło do rozłamu, do którego doprowadził Adam Bielan. Partia podzieliła się na bielanistów i gowinowców, stronników wicepremiera Jarosława Gowina. 

Ostatecznie część posłów Porozumienia została przeciągnięta na stronę PiS, a druga strona podjęła decyzję o odejściu z klubu parlamentarnego i założyła koło poselskie. Wypij był w tej drugiej grupie i został przewodniczącym nowego tworu politycznego.


Start z listy PO

Z ustaleń Salon24.pl wynika, że dalsza kariera polityczna posła Wypija może być związana z Platformą Obywatelską. Mówią o tym nasze źródła z Olsztyna, w tym również posłowie tej partii, którzy będą walczyć o głosy z byłym politykiem Zjednoczonej Prawicy. – Michał jest bardzo rozpoznawalny w mieście, więc na pewno gwarantuje dużą liczbę głosów (w wyborach w 2019 roku uzyskał ponad 14 tys. głosów-red.) – mówi nam poseł PO z okręgu nr 35.

Scenariusz ze startem z listy PO potwierdzają też inni rozmówcy Salon24.pl. Wypij miałby wystartować z 13 miejsca na liście.

W PO słyszymy: – W zależności od wyniku wyborczego, Wypij mógłby być też później kandydatem w wyborach na prezydenta Olsztyna.

– Nie ma takiej propozycji - odpowiedział nam poseł Michał Wypij.


Kariera polityczna Wypija

W 2011 roku Wypij związał się z partią Polska Jest Najważniejsza, z listy której ubiegał się o mandat poselski, ale partia nie przekroczyła progu wyborczego. Następnie dołączył do Polski Razem. W wyborach samorządowych w 2014 roku, w ramach porozumienia PiS z Polską Razem i Solidarną Polską, bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego Olsztyna. Rok później startował w wyborach parlamentarnych, ale bezskutecznie.

Od grudnia 2015 do sierpnia 2018 był doradcą w gabinecie politycznym wicepremiera Gowina w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Następnie objął tożsame stanowisko w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Do Sejmu dostał się dopiero w 2019 roku, do którego startował z Olsztyna - otrzymał 14170 głosów.


Fot. Twitter/@Michał Wypij

Marcin Dobski

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj45 Obserwuj notkę
Marcin Dobski
Dziennikarz Salon24 Marcin Dobski
Nowości od autora

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka