Minister rolnictwa Robert Telus. (fot. PAP)
Minister rolnictwa Robert Telus. (fot. PAP)

Rząd dosypie kasy dla rolników. Nowe zapowiedzi Telusa

Redakcja Redakcja Rolnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus zapowiedział zmiany w zasadach przyznawania kredytów płynnościowych rolnikom. Poinformował również o wprowadzeniu nowej dopłaty dla producentów pszenicy.

Zmiana zasad przyznawania kredytów płynnościowych

Podczas środowej konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował o zmianie zasad przyznawania kredytów płynnościowych rolnikom. Zróżnicowano wysokość kredytu i uzależniono okres spłaty od wysokości kredytu.

— 100 tys. kredytu na 36 miesięcy otrzymają rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne do 50 ha, 200 tys. kredytu na 48 miesięcy rolnicy, którzy mają między 50-100 ha, 400 tys. na 60 miesięcy posiadający powyżej 100 ha użytków rolnych — poinformował szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi.

— Obserwujemy rynek, monitorujemy go. Nie tylko sprawy dotyczące zboża, ale innych produktów. W związku z tym, że sytuacja się zmienia na rynkach światowych, jesteśmy z rolnikami, tak jak obiecaliśmy — stwierdził.


Dopłaty dla rolników

Minister rolnictwa Robert Telus poinformował również, że wprowadzona zostanie nowa dopłata dla producentów pszenicy. Podkreślił, że chodzi o pomoc dla osób, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z zakłóceniami na rynku rolnym.

Chodzi o podwyższenie z 2200 zł/ha do 3025 zł/ha stawki pomocy do pszenicy sprzedanej od 15 do 30 czerwca br.

— W okresie od 15 maja - to jest nowa sprawa, ze względu na to, że na światowych rynkach pszenica bardzo mocno tanieje i w tej chwili jest rekordowo niska - dlatego wprowadzamy nową dopłatę — mówił Telus. — To będzie dopłata do 3 tys. 25 zł. Do tony pszenicy będziemy dopłacać 550 zł. I z tego wyliczenia wychodzi 3 tys. 25 zł — wyjaśnił.

— Będziemy obserwować sytuację. Jeżeli cena na rynku będzie wzrastała, to tutaj będziemy na ten temat rozmawiać, żeby tę kwotę może zmniejszać. Ale na te chwile to jest 3 tys. 25 zł. I do 30 czerwca. Nie jak, było to do tej pory do 15 czerwca — wskazał Robert Telus.

Telus przekazał, że dopłata do nawozów również będzie obowiązywać na starych zasadach, do 300 pierwszych hektarów. 

Wywiad z ministrem rolnictwa na łamach Salonu24

Na początku kwietnia minister rolnictwa Robert Telus był gościem Salonu24. Rozmawialiśmy z nim m.in. na temat kwestii ukraińskiego zboża.

— Podjąłem się misji i mam nadzieję, że ją spełnię, jeżeli chodzi o tą podstawową rzecz: rozładowanie sytuacji z ze zbożem, tak, żeby do czasu żniw były możliwości magazynowe dla polskich rolników — mówił wówczas minister. — Stoi przed nami trudne zadanie, ja to o tym wiem, ale od momentu nominacji w resorcie pracuję nad rozwiązaniami — zapewniał.

RB

(na zdjęciu: minister rolnictwa Robert Telus / źródło: PAP)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj15 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka