fot. gov.pl
fot. gov.pl

Pracował ze Sławomirem Nowakiem na Ukrainie, teraz wraca do pracy w ważnej instytucji

Marcin Dobski Marcin Dobski Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
Zastępcą szefa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego został Tomasz Połeć - ustalił Salon24.pl. Informację potwierdził nam obecny szef GITD Artura Czapiewskiego. Połeć w przeszłości pracował przez wiele lat w Inspektoracie, ale został odwołany gdy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość.

Połeć to bliski współpracownik Sławomira Nowaka. W latach 2016-2019 był doradcą w Ukrawtodorze, rządowej agencji budowy dróg na Ukrainie, którą zarządzał wtedy Nowak. Wcześniej również współpracowali, gdy Sławomir Nowak pełnił urząd ministra infrastruktury, a podlegający mu Połeć pracował w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego.

Akt oskarżenia przeciwko Nowakowi

Przypomnijmy, że prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec Sławomira Nowaka w grudniu 2021 roku po śledztwie, które trwało ponad pięć lat. Nowak został oskarżony o popełnienie 17 przestępstw o charakterze kryminalnym, w tym założenie oraz kierowanie zorganizowaną międzynarodową grupą przestępczą, zajmującą się popełnianiem przestępstw korupcyjnych i płatną protekcją. Wszystko to miało mieć miejsce na Ukrainie.


Na profilu Tomasza Połecia w społecznościowym serwisie  dla profesjonalistów Linkedin czytamy, że w ukraińskim Ukrawtodorze miał doradzać przy przygotowywaniu budowy składowych Inteligentnych Systemów Transportowych.


Początki w MO, dziwna nominacja generalska

Tomasz Połeć stracił stanowisko Głównego Inspektora Transportu Drogowego w 2016 roku, gdy zastąpił go po zmianie władzy Alvin Gajadhur. Teraz były szef GITD wraca na stanowisko zastępcy, a kojarzony był wcześniej m.in. z montażu przy drogach fotoradarów.

Nowy-stary pracownik Inspektoratu zaczynał karierę w latach 80-tych w Milicji Obywatelskiej. Później pracował Komendzie Wojewódzkiej Policji w Nowym Sączu, a następnie w Komendzie Głównej Policji (lata 1995–2002).

W 2002 roku został oddelegowany do Inspekcji Transportu Drogowego obejmując stanowisko Zastępcy Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Pracował do 2007 roku, kiedy został szefem GITD.


Z Połeciem wiąże się nietypowa nominacja generalska, ponieważ w 2012 r. został pierwszym w historii oficerem Policji, którzy został mianowany na stopień nadinspektora policji, chociaż nie pełnił czynnej służby. O nominację wystąpił ówczesny minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak.

Marcin Dobski

Na zdjęciu Tomasz Połeć z czasów, gdy pracował w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego. Fot. gov.pl

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj44 Obserwuj notkę
Marcin Dobski
Dziennikarz Salon24 Marcin Dobski
Nowości od autora

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka