Donald Trump. fot. PAP/EPA
Donald Trump. fot. PAP/EPA

Raport ws. Trumpa. "Nadużył urzędu dla swej korzyści"

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 53

- Donald Trump nadużył urzędu prezydenta dla swej korzyści, zabiegając o zagraniczną pomoc w wyborach prezydenckich w 2020 roku - wynika z raportu kontrolowanej przez Demokratów komisji wywiadu Izby Reprezentantów USA.

Dochodzenie ws. ewentualnego impeachmentu prezydenta USA - głosi raport - "ujawniło trwające miesiącami zabiegi" Trumpa, by "użyć mocy swojego urzędu" do zabiegania o "zagraniczną ingerencję" dla jego własnej korzyści w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Dokument zarzuca Trumpowi, że ten uzależniał pomoc wojskową dla Ukrainy od publicznego ogłoszenia przez władze w Kijowie dwóch śledztw, które miały być korzystne dla jego wyborczej kampanii. Prezydent USA miał też - według dokumentu - utrudniać śledztwo Izby Reprezentantów i instruować świadków i agencje rządowe, by ignorowały wezwania pod rygorem kary do złożenia dokumentów i zeznań.

Biały Dom o raporcie ws. Trumpa

W reakcji na raport Biały Dom ogłosił, że nie zawiera on "żadnych dowodów" świadczących przeciwko Trumpowi. Wcześniej raport opublikowali Republikanie. Ich zdaniem w trakcie śledztwa Izby Reprezentantów nie udowodniono, że w postępowaniu Trumpa wobec Kijowa było coś nagannego.

To kontrolowana przez Demokratów komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów zadecyduje jakie dokładnie zarzuty postawić Trumpowi. Obie partie czeka w niej gorąca debata - przewiduje "New York Times".

Bliżej impeachmentu Trumpa

Aby postawić prezydenta przed sądem Kongresu zarzuty opracowane i przyjęte przez komisję sprawiedliwości muszą zostać przyjęte zwykłą większością głosów podczas głosowania całej Izby Reprezentantów. Oczekuje się, że może do niego dojść jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Następnie - zgodnie z procedurą - o impeachmencie prezydenta decydować będzie Senat USA. Do usunięcia go z urzędu potrzebne jest 67 głosów w tej stuosobowej amerykańskiej izbie wyższej. Przewagę mają w niej Republikanie.

Za raportem opowiedziało się 13 członków komisji, przeciwnych było dziewięciu. Komisja opublikowała treść dokumentu już wcześniej, głosowanie stanowiło jedynie formalność.

KJ

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj53 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (53)

Inne tematy w dziale Polityka