Marsz Tysiąca Tóg odbędzie się 11 stycznia w Warszawie.
Marsz Tysiąca Tóg odbędzie się 11 stycznia w Warszawie.

Marsz Tysiąca Tóg. Prawnicy i sędziowie zaprotestują przeciwko PiS w Warszawie

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 266

11 stycznia na Placu Krasińskich w Warszawie odbędzie się wielki protest środowisk prawniczych "Marsz Tysiąca Tóg". - Organizowany przez nas marsz prawników ma charakter apolityczny - zapowiada wydarzenie Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". 

Protest, na który środowiska sędziowskie zapraszają wszystkich obywateli, zorganizują "Iustitia", stowarzyszenie "Themis" oraz prokuratorzy zrzeszeni w "Lex Super Omnia". Organizacje nie zgadzają się na reformę wymiaru sprawiedliwości, przejdą trasę od Sądu Najwyższego aż pod Sejm.

"Iustitia" przedstawia taki oto powód rejestracji zgromadzenia - przed nami "(...) nowe wyzwania, najcięższe w całej dotychczasowej historii obrony zasad demokracji po 1989 roku". Dlatego też w najbliższą sobotę o godzinie 15 odbędzie się "Marsz Tysiąca Tóg". PiS w ostatnim czasie zaproponowało nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych, która zakłada m.in. dyscyplinowanie sędziów za podważanie statusu sędziów wybranych do orzekania przez KRS. Mowa m.in. o wykluczeniu z zawodu. 

- Natężenie działań rzeczników dyscyplinarnych wobec sędziów walczących o niezależność władzy sądowniczej i niezawisłość sędziowską, stawianie zarzutów dyscyplinarnych sędziom w związku z wydawanymi przez nich orzeczeniami lub wręcz wprost za ich wydanie, nasilająca się kampania szkalująca sędziów sądów powszechnych, bezprecedensowe ataki ze strony polityków na Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego i Sędziów Sądu Najwyższego, za wykonywanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 19.11.2019 roku, a wreszcie – przyjęcie przez Sejm w dniu 20 grudnia projektu ustawy o zmianie ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym, który między innymi zakazuje wykonywania wyroku TSUE i SN dotyczącego prawidłowości obsadzenia składu sądu - to najważniejsze punkty sprzeciwu, które wymienia "Iustitia" . 

- Zwracamy się do Was dzisiaj, abyście jeszcze raz zaangażowali się we wspólne działania: wesprzyjcie „Marsz 1000 Tóg" - apelują prawnicy. Proponują też, by uczestnicy założyli lub trzymali w rękach togi. Sędziowie zakleją sobie również usta na znak protestu przeciw władzy. 

- Zachęcamy Was do tego, byście dołączyli do marszu prawników, którzy w milczeniu przejdą trasę od Placu Krasińskich przy Sądzie Najwyższym do ul. Wiejskiej przy budynku Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, mając na sobie lub trzymając na rękach swoje togi jako symbol służby społeczeństwu i prawu. Togi są dla nas świętością, której używamy tylko na sali rozpraw, gdzie rozstrzygamy o ludzkich losach. Ich pojawienie się na ulicy jest dla nas ostatecznością, symbolem naszej determinacji i ma podkreślić powagę sytuacji, w której się wszyscy znaleźliśmy - czytamy w odezwie do przeciwników reformy wymiaru sprawiedliwości. 

Przedstawiciele świata prawniczego przekonują, że "Marsz Tysiąca Tóg" ma być wyrazem niezgody na odsuwanie Polski od Europy i "zamach na niezależne sądownictwo". "Iustitia" deklaruje, iż idea demonstracji jest całkowicie apolityczna i opiera się na milczeniu - bez wznoszenia okrzyków i transparentów, kojarzonych jednoznacznie z partiami. 

- Organizowany przez nas marsz prawników ma charakter apolityczny. Jego jedynym celem jest uzmysłowienie całej władzy ustawodawczej dramatycznych konsekwencji wejścia w życie procedowanych w Parlamencie ustaw wprowadzających możliwość represyjnych działań wobec przedstawicieli władzy sądowniczej - podkreślono. - Zapewnijmy wspólnie godną oprawę marszu, przynosząc flagi narodowe i flagi Unii Europejskiej - dodano. 

- Marsz Tysiąca Tóg to pokojowy protest przeciwko brutalnej wojnie, którą sfrustrowani przywódcy IV RP wypowiedzieli normalnej Polsce. Przyjdź na Marsz, żeby Twoje dzieci, które kiedyś zapytają, po której stałeś stronie, nie musiały się za Ciebie wstydzić - podkreślił Marcin Matczak, prof. UW. 

- Zapraszam prawników i obywateli. Macie prawo do przepisów zgodnych z Konstytucją i traktatami unijnymi. Macie prawo do Polski i do Europy. Nie musicie wybierać - zachęca do udziału w marszu sędzia Dorota Zabłudowska. 

- Niezawisłość sędziego stanowi podmiotowe prawo publiczne każdego obywatela. To obywatel ma prawo do niezależnego sądu i niezawisłego sędziego. Niezawisłość sędziów jest fundamentem demokratycznego państwa prawnego. Bez niezawisłości nie ma wolnych sądów, a kraj, który nie ma niezależnego sądownictwa przestaje być państwem europejskim. Nie pozwólmy na to! - przestrzegał Igor Tuleya. 

- Tak tylko przypominam, że na Marsz 1000 Tóg sędziowie i prokuratorzy nie powinni brać strojów służbowych używanych na salach rozpraw, chyba że mają własne togi. Ja mam własną akademicką, ale nikomu nie użyczę - komentował sędzia i członek KRS Maciej Nawacki. 


GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo