Premier RP Mateusz Morawiecki (P) oraz prezydent Francji Emmanuel Macron (L) podpisali polsko-francuską deklarację współpracy w zakresie polityki europejskiej, fot. PAP/Paweł Supernak
Premier RP Mateusz Morawiecki (P) oraz prezydent Francji Emmanuel Macron (L) podpisali polsko-francuską deklarację współpracy w zakresie polityki europejskiej, fot. PAP/Paweł Supernak

Polsko-francuska deklaracja współpracy. Morawiecki: Wizyta Macrona przełomowa

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 84

Premier Mateusz Morawiecki określił wizytę prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce jako przełomową. Bardzo wiele elementów tej wizyty, które były przez nas pozytywnie przedyskutowane, z całą pewnością otwiera nowe rozdziały w historii naszej - relacji - mówił szef polskiego rządu.

Emmanuel Macron rozpoczął dwudniową oficjalną wizytę w Polsce od spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. Kolejnym punktem było spotkanie z Mateuszem Morawieckim. Prezydent Francji i premier polskiego rządu podpisali polsko-francuską deklarację współpracy w zakresie polityki europejskiej.


- Polska i Francja dzisiaj potwierdziły swoje partnerstwo strategiczne i chcą budować silną Europę; bardzo silną Europę, oczywiście w zakresie obronnym, we współpracy z NATO i NATO jako głównym obszarem, ale chcemy budować silne przemysły obronne, chcemy budować silne przemysły innowacyjne - powiedział Morawiecki.

Szef rządu podkreślił też potrzebę współpracy polsko-francuskiej w innych obszarach, m.in. elektromobilności, wysokich technologii czy rozwoju infrastruktury np. w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Tematem rozmów Macrona i Morawieckiego były m.in. budżet unijny, polityka klimatyczna, polityka rolna, koleje dużych prędkości czy zainteresowanie Francji w budowie elektrowni atomowej w Polsce.

Szef polskiego rządu oświadczył, że z prezydentem Francji znalazł "stuprocentową wspólnotę interesów i kompatybilność" w obszarach walki z rajami podatkowymi i podatku cyfrowego. Morawiecki mówił, że obaj mają pomysły na wzmocnienie unijnego budżetu, m.in. poprzez eliminację rabatów, ale i nowe podatki, jak podatek od transakcji finansowych, opłata od jednolitego rynku, czyli od wielkich międzynarodowych korporacji, czy właśnie podatek cyfrowy albo opłata za emisję tony CO2.

-  Sprawiedliwe opodatkowanie i walka z wszelkiego rodzaju oszustwami stanowią bardzo ważny element prawdziwej europejskiej polityki gospodarczej i przemysłowej - dodał prezydent Francji.

Macron podzielił przekonanie premiera Morawieckiego, że między Polską a Francją otwiera się nowy rozdział współpracy dwustronnej.

Wśród zbieżnych interesów wymienił kwestię bezpieczeństwa i obrony, w tym cyberbezpieczeństwa. Macron podkreślał także wyzwania dotyczące polityki klimatycznej i przyjętego na unijnym szczycie w ubiegłym roku celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. - Francja zdaje sobie sprawę, z tego, jak duże wysiłki będzie musiała tu podjąć Polska - mówił.

- Państwa mieszanka energetyczna, to również wynik historii Polski, pewna spuścizna i musimy dostrzegać tę sytuację, musimy zrozumieć, dlaczego Polska znajduje się właśnie w tym punkcie i jak duże wysiłki są od niej wymagane - dodał. - Z punktu widzenia budżetowego jest fundusz sprawiedliwej transformacji - Francja będzie apelować o to, aby ten fundusz skupiony był w jak największym stopniu na najuboższych regionach, które zostały najbardziej dotknięte transformacją i to właśnie Polska skorzysta z tego, aby przeprowadzić swoją transformację energetyczną i klimatyczną - przekonywał Macron.

Jednym z tematów rozmów z szefem polskiego rządu - relacjonował Macron - była polityka gospodarcza i przemysłowa. - Wspólnie bronimy przekonania, że Europa musi kontynuować prawdziwą politykę przemysłową, która nie ma być protekcjonistyczna ani defensywna, ale ukierunkowana na innowacje, zielone technologie, czy też sztuczną inteligencję. Musi to być polityka realistyczna w sytuacji, w której suwerenność gospodarcza jest coraz istotniejsza - mówił prezydent Francji.

- Polska dla Francji jest ważniejszym partnerem handlowym niż Rosja lub Japonia - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że Polska jest 10. miejscem eksportu towarów francuskich. Mówił też o wzmocnieniu wspólnego przemysłu obronnego, m.in. poprzez włączenie Polski do prac nad projektem europejskiego czołgu.

Podczas spotkania omówiono m.in. aktualne kwestie europejskie, takie jak przyszłe relacje z Wielką Brytanią, wieloletnie ramy finansowe, czy rozszerzenie Unii o kraje Bałkanów Zachodnich. Morawiecki dodał, że wspólnie z Macronem zobowiązał się do odnowienia formatu Trójkąta Weimarskiego.

Macron podkreślił, że wizyta w Polsce jest dla niego szczególna, bo dochodzi do niej kilka dni po brexicie. - Wiemy, że w Polsce wobec partnerów europejskich było czasem takie poczucie, że pozostawiliśmy Polskę samą sobie, było też takie poczucie upokorzenia. Ja chciałbym, aby dziś było takie poczucie w pełni europejskie, proeuropejskiej, pokazujące, że możemy połączyć przywiązanie do własnego kraju z wolą silnej Europy, która będzie bronić swojej suwerenności - oświadczył Macron.

- Chciałbym, abyśmy mogli otworzyć nową kartę, nowy rozdział naszej współpracy, to jest ważne dla naszych krajów, ale również dla całej Europy - powiedział prezydent Francji.

Podczas konferencji prasowej Macron został zapytany, czy praworządność w Polsce może być zagrożona. Odpowiedział, że jego stanowisko jest w tej sprawie od dawna znane. Zaznaczył, że kwestia praworządności "jest tematem europejskim, a nie dwustronnym". - Chciałbym podkreślić, że Francja nie chce udzielać żadnych lekcji, ale dla nas ważne jest wzmocnienie poszanowanie naszych wartości i zasad - podkreślił prezydent Francji.

Dodał, że dotyczy to także poszanowania wspólnych instytucji - m.in. Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości. - Te właśnie instytucje są odpowiedzialne za poszanowanie zasad i to one rozpoczęły procedurę i dialog (z Polską), w pełni je popieramy, aby ten dialog mógł być utrzymany i zakończył się powodzeniem - powiedział Macron. Przyznał, że Francja i Polska ma co do tej kwestii rozbieżność. - Francja popiera stanowisko Komisji Europejskiej. Popiera również prace, które Komisja musi wykonać w tym zakresie - zaznaczył.

Premier Morawiecki, odnosząc się do tego tematu dodał, że Polska "realizując reformę wymiaru sprawiedliwości broni prawdziwych wartości europejskich".


Program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego podpisali w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych: Polski i Francji Jacek Czaputowicz i Jean-Yves Le Drian. Polsko-francuskie partnerstwo strategiczne to dokument, który zakłada na najbliższe cztery lata współpracę m.in. polityczną (w relacjach dwustronnych, wewnątrz Unii Europejskiej i NATO) oraz w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.

Ustalono, że Polska i Francja wzmocnią dialog polityczny. Oba państwa - zgodnie z deklaracją - mają wzajemnie informować się o inicjatywach, z jakimi zamierzają wystąpić na forum Unii Europejskiej, a tam, gdzie to możliwe, będą koordynować swoje działania i ujednolicać swoje stanowiska.

W kwestii energii i klimatu Polska i Francja będą kontynuować wysiłki na rzecz realizacji celu neutralności klimatycznej na poziomie UE do 2050 r.  Obie strony popierają też propozycje KE, zawarte w Zielonym Ładzie, tak by ustanowić mechanizm sprawiedliwej transformacji oraz mechanizm Carbon Border Adjustment Mechanism, zgodny z zasadami WTO. Wzmocniona ma być także wymiana międzypaństwowa dotycząca inicjatyw środowiskowych, takich jak np. Eko-Miasto. Mają być promowane inicjatywy związane z inteligentnymi miastami, elektromobilnością czy zasobooszczędnością.

Polska i Francja ustaliły, że będą kontynuować i rozwijać współpracę pomiędzy resortami ds. finansów, kładąc nacisk na dialog dotyczący kwestii podatkowych, w szczególności jeśli chodzi o walkę z wyłudzaniem podatku VAT. Wzmacniane ma być także współpraca w walce z nadużyciami finansowymi.

Oba państwa zadeklarowały także współpracę w zakresie rozwiązań transportowych, telekomunikacyjnych, wymiany między sektorem MŚP, współpracy branż przemysłowych.

Podpisano też porozumienie pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a francuską spółką Thales o jej przystąpieniu do Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie (PWCyber).

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka