Były europoseł Samoobrony z zarzutami. Pomagał ukrywać Marka Falentę

Policja zatrzymała dwie osoby w zawiązku z aferą podsłuchową.
Policja zatrzymała dwie osoby w zawiązku z aferą podsłuchową.

Byłemu europosłowi Samoobrony Bogdanowi G. grozi do 5 lat więzienia. Miał on pomagać w ukrywaniu Marka Falenty po jego skazaniu za udział w aferze podsłuchowej – informuje prokuratura. W tej sprawie zatrzymano dwie osoby.

Policja zatrzymała dwie osoby – w tym Bogdana G., któremu zarzucono udzielenie Markowi Falencie pomocy w ukrywaniu się przed wykonaniem orzeczonej wobec niego w grudniu 2016 r. kary 2,5 roku więzienia. 

Falenta skazany w aferze podsłuchowej

Marek Falenta został skazany w 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2,5 roku więzienia w związku z tzw. aferą podsłuchową. Wyrok uprawomocnił się w grudniu 2017 r. Sprawa dotyczyła nagrywania od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. na zlecenie Falenty w warszawskich restauracjach osób z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych. 

Nagrano m.in. ówczesnych szefów: MSW - Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ - Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury i rozwoju - Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę i szefa CBA Pawła Wojtunika. Podczas 66 nielegalnie nagranych spotkań utrwalono rozmowy ponad stu osób; prokuraturze udało się ustalić tożsamość 97. 

O tym, że Falenta ma odbyć zasądzoną mu karę 2,5 roku więzienia, zdecydował 31 stycznia 2019 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie. Odrzucił tym samym zażalenia obrońców, którzy ubiegali się o odroczenie wykonania kary m.in. ze względu na stan zdrowia skazanego. 

Falenta miał się stawić w zakładzie karnym 1 lutego ub.r., ale tego nie zrobił. Od tamtego czasu ukrywał się i był poszukiwany w związku z nakazem doprowadzenia do aresztu śledczego, który trafił do jednego ze stołecznych komisariatów 6 lutego 2019 r. Falenta został zatrzymany w Hiszpanii 5 kwietnia 2019 r. 

W listopadzie ub.r. Sąd Najwyższy oddalił kasację obrońców ws. Marka Falenty, co oznacza, że kara 2,5 roku więzienia prawomocnie wymierzona biznesmenowi przez sąd II instancji stała się ostateczną.

Były europoseł Samoobrony z zarzutami za pomoc w ukrywaniu Marka Falenty

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prok. Anna Marszałek potwierdziła, że podejrzany ws. udzielenia pomocy w ukrywaniu się Falencie Bogdan G. to były europoseł Samoobrony. Polityk był w 2005 r. oskarżany o gwałt na prostytutce, ale ostatecznie belgijska prokuratura umorzyła śledztwo z braku dowodów.

Poznańska prokuratura przedstawiła b. europosłowi zarzut udzielenia pomocy Markowi Falencie w ukrywaniu się. - Bogdan G. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów – powiedziała prokurator Marszałek. Odmówiła poinformowania, w jaki sposób podejrzany miał pomóc Falencie. Bogdanowi G. grozi do 5 lat więzienia.

Drugim podejrzanym w tej sprawie jest Czesław Z., osoba z otoczenia Marka Falenty. Zarzucono mu składanie fałszywych zeznań. - Dotyczyły tego, w jaki sposób pan Bogdan G. udzielał pomocy panu Markowi F. – powiedziała prokurator. Dodała, że Czesław Z. przyznał się do winy. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Śledztwo w sprawie udzielenia pomocy Markowi Falencie w ukrywaniu się wszczęto w marcu ub. roku. Wobec obu podejrzanych w tej sprawie prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

KJ

Lubię to! Skomentuj79 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka