Koniec karnawału w Wenecji z powodu koronawirusa. Kordon sanitarny na północy Włoch

Karnawał w Wenecji zdominowany przez koronawirusa, fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
Karnawał w Wenecji zdominowany przez koronawirusa, fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

O północy, a więc o dwa dni wcześniej, zakończy się karnawał w Wenecji. Został on skrócony z powodu szerzenia się koronawirusa na północy Włoch, w tym także w regionie Wenecja Euganejska. W całym regionie odwołano wszelkie masowe imprezy.

Wenecja i Mediolan w strefie zagrożenia

Dekret w tej sprawie wydali przewodniczący władz Wenecji Euganejskiej Luca Zaia i minister zdrowia Włoch Roberto Speranza.

Włoska agencja, powołując się na organizatorów weneckiego karnawału, na który przybyły tysiące ludzi, poinformowała, że zaplanowane na niedzielę imprezy odbędą się zgodnie z programem i potrwają do północy, ale już potem zabawy nie będzie. Zarząd miasta postanowił, że po zakończeniu karnawału zostanie przeprowadzona nadzwyczajna dezynsekcja tramwajów wodnych i autobusów.

W Lombardii w związku z rozporządzeniem odwołano wszystkie msze i nabożeństwa. Odwołane zostały też wszystkie imprezy kulturalne. W Mediolanie zamknięte będą symbole miasta: słynna mediolańska katedra, Pinakoteka Brera, a także La Scala. W ciągu 242 lat swego istnienia ten słynny teatr operowy był zamykany tylko sześć razy - zauważyły włoskie media. Powodem przerw w działalności La Scali było ogłoszenie żałoby czy problemy ekonomiczne. Zamknięte będą też pozostałe muzea.

Od poniedziałku do 2 marca zawieszone zostaną zajęcia na uczelniach wyższych w Lombardii, Wenecji Euganejskiej, w Piemoncie i w Emilii- Romanii.

W całej Lombardii, gdzie przypadków koronawirusa jest najwięcej, zamknięte będą również placówki oświatowe wszystkich szczebli począwszy od przedszkoli. W ramach prewencji podobną decyzję o zamknięciu szkół podjęły władze Friuli- Wenecji Julijskiej.

Również z tych samych powodów odwołany został zapowiedziany na wtorek egzamin wstępny na wielką medyczną uczelnię w Rzymie, Campus Bio-Medico. Na test zapisało się ponad 2800 kandydatów z całych Włoch.

Zapowiedziano także zamknięcie wszystkich szkół w Mediolanie pomiędzy 24 a 29 lutego br.

Na północy Włoch odwołano kilkadziesiąt imprez sportowych. Ponadto zapadła decyzja o czasowym zawieszeniu szkolnych wycieczek na terenie Włoch i grupowych wyjazdów za granicę.

150 przypadków koronawirusa

W całych Włoszech stwierdzono jak dotąd 150 potwierdzonych przypadków koronawirusa. 26 chorych osób przebywa na oddziałach intensywnej terapii. To najwyższy bilans wirusa w Europie. Najwięcej zachorowań jest w Lombardii 110, a 25 w Wenecji Euganejskiej, w tym dwa w samym mieście Wenecja. Kilka przypadków potwierdzono też w Emilii-Romanii, Piemoncie i Lacjum. Śmiertelny bilans ofiar zwiększył się do trzech. Ostatnią zmarłą jest kobieta, która leczyła się onkologicznie i zaraziła się wirusem, który ją zabił.

Bilans przypadków zakażenia stale rośnie. Od piątku wzrósł ponad pięciokrotnie. Obszary na północy Włoch, w których wystąpił koronawirus, zostały uznane za "czerwoną strefę". Jedenaście gmin, zamieszkanych przez 50 tysięcy ludzi, zamknięto; nie można do nich się dostać ani ich opuścić. Lekarze przyznają, że nadal nie ustalili z całkowitą pewnością, kto jest "pacjentem zero" , którego można uznać za źródło fali zachorowań w ostatnich dniach w kilku regionach na północy.

- Jeśli sytuacja w Lombardii na północy Włoch, gdzie szerzy się koronawirus, pogorszy się, "mogłyby zostać podjęte bardziej drastyczne i restrykcyjne kroki, podobnie jak w Wuhan" w Chinach - oświadczył szef władz regionu Attilio Fontana w telewizji RAI.

Władze Włoch nie podjęły żadnych nowych decyzji, dotyczących turystów przybywających do Italii. W mocy pozostają wcześniej wprowadzone kroki prewencyjne, polegające na mierzeniu temperatury pasażerom na lotniskach i w portach.

Informacje dla Polaków we Włoszech

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie zaleca unikanie w miarę możliwości przebywania w miejscach publicznych, a zwłaszcza unikanie większych skupisk ludzi w związku z szerzeniem się wirusa.

Konsulat sugeruje też szczególną dbałość o higienę/dezynfekcję rąk, prosi również o stosowanie się do wszystkich zaleceń lokalnych władz oraz służb medycznych.

W przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych typu gorączka, kaszel, trudności z oddychaniem należy skontaktować się z infolinią Lombardia per Coronavirus: 800 894 545 albo Veneto per Coronavirus: 800 462 340. W celu uzyskania zwykłych informacji można dzwonić na numer uruchomiony przez włoskie Ministerstwo Zdrowia: 1500.

Unia zachowuje spokój

Tymczasem Unia Europejska nie widzi „powodów do paniki” z powodu pojawienia się nowego koronawirusa we Włoszech - oświadczył komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni. - UE ma pełne zaufanie do włoskich władz i podejmowanych przez nie decyzji - powiedział dziennikarzom Gentiloni. Zaznaczył również, że jest zbyt wcześnie, by ocenić, czy Covid-19 we Włoszech daje podstawy do zwiększenia deficytu budżetowego.

Komisarz poinformował też, że Unia Europejska dostarczy ponad 25 ton sprzętu ochrony osobistej i środków dezynfekujących do Chin.

Włochy znalazły się na trzecim miejscu na świecie pod względem liczby potwierdzonych przypadków, po Chinach z prawie 78 tysiącami zarażonych i Korei Południowej, gdzie jest ich ponad 600. Italia wyprzedziła Japonię, gdzie zanotowano dotąd 147 przypadków. Ta klasyfikacja krajów nie obejmuje statku pasażerskiego Diamond Princess, gdzie stwierdzono dotychczas 691 zakażeń.

ja

Lubię to! Skomentuj58 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości