Uczestnicy XXI warszawskiej Manify. fot. PAP
Uczestnicy XXI warszawskiej Manify. fot. PAP

"Łączy nas aborcja". Zaskakujące hasła na manifestacjach z okazji Dnia Kobiet

Redakcja Redakcja Obyczaje Obserwuj temat Obserwuj notkę 197

Ulicami polskich miast przeszły dzisiaj manifestacje związane z Dniem Kobiet. Niektóre hasła budzą kontrowersje.

W Warszawie marsz przeszedł pod hasłem „Feminizm dla Klimatu. Klimat na antykapitalizm”, w Kielcach „Nie bądź obojętna”. W Krakowie demonstracja zorganizowana została pod hasłem „Cześć i chwała bohaterkom!”, a w Katowicach „Wierzymy kobietom!”.

Na transparentach, które miały osoby uczestniczące w manifestacji w Stolicy były m.in. hasła: "Wolność, równość, aborcja na żądanie", "Kwiaty - łąkom, prawa - kobietom", "Seks - tak, seksizm - nie", "Równość istot, a nie rynków", "Wagina świat zaczyna", "Szanuj!", "Edukacja w szkołach, religia w kościołach" czy "Wasze - kaplice, nasze - macice".

Na niektórych transparentach można było przeczytać : "Łaczy nas aborcja", "Make abortion happy again" czy "Aborcja dla każdej z nas".

Jak mówiły przed marszem jego organizatorki, hasło Manify - "Feminizm dla Klimatu, Klimat na Antykapitalizm" miało zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne. "Chcemy zwrócić szczególną uwagę na katastrofę klimatyczną, która dzieje się tu i teraz, dotyczy każdej i każdego z nas. Chcemy stanąć ramię w ramię z aktywistkami i aktywistami klimatycznymi, prozwierzęcymi, pokazać że klimat jest również naszą sprawą – sprawą feministyczną" - przekazały organizatorki marszu.

"Idziemy dla klimatu, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że w realiach katastrofy klimatycznej nie ma sprawiedliwości społecznej. W realiach katastrofy klimatycznej prawa kobiet i osób wykluczonych są szczególnie zagrożone" - mówiła podczas czwartkowej konferencji Zofia Marcinek z Porozumienia Kobiet 8 Marca, które zorganizowało Manifę.


Zobacz też: Dzień Kobiet - robotnicze święto przeżywa w Polsce renesans


Zobacz galerię zdjęć:

Uczestnicy XXI warszawskiej Manify. fot. PAP
Uczestnicy XXI warszawskiej Manify. fot. PAP Uczestnicy XXI warszawskiej Manify. fot. PAP Uczestnicy XXI warszawskiej Manify. fot. PAP Uczestnicy XXI warszawskiej Manify. fot. PAP
Uczestnicy XXI warszawskiej Manify.

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości