11 obserwujących
388 notek
1636k odsłon
928 odsłon

Dzień Kobiet - robotnicze święto przeżywa w Polsce renesans

Młodzi chętnie obchodzą Dzień Kobiet. Święto to nie kojarzy im się z PRL-em.
Młodzi chętnie obchodzą Dzień Kobiet. Święto to nie kojarzy im się z PRL-em.
Wykop Skomentuj39

Korzenie Dnia Kobiet sięgają początku XX wieku, chociaż niektórzy twierdzą, że jego pierwowzorów można się doszukiwać już w starożytności.

Dzień Kobiet - historia

Niektórzy historycy uważają, że początki święta kobiet sięgają aż zamierzchłych czasów starożytnego Rzymu i wiążą się z przypadającym na koniec marca świętem Matronalii.  Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Święto to wywodzi się jednak z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Dokładnie 8 marca 1908 roku kobiety wyszły na ulice Nowego Jorku. Pracownice domagały się wówczas przyznania im praw wyborczych oraz lepszych warunków pracy. Protest zakończył się tragicznie. W jego trakcie wybuchł pożar, w którym zginęło 126 kobiet. Rok później obchodzono pierwszą rocznicę tych wydarzeń. 

W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. 19 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.

Dzień Kobiet
Sufrażystki w Krakowie. Dzień Kobiet w 1911.fot. Wikimedia

W latach 1913 i 1914 podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się demonstracje antywojenne. Tego dnia święto było obchodzone po raz pierwszy w Rosji. Wiece odbywały się tam w ostatnią niedzielę lutego wg kalendarza juliańskiego. Dzień Kobiet obchodzony był również w innych krajach.

Po rewolucji październikowej, feministka bolszewicka Aleksandra Kołłontaj przekonała Lenina do ustanowienia 8 marca oficjalnym świętem w Rosji. Lata później Prezydium ZSRR Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy "w celu upamiętnienia zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu, w obronie ojczyzny podczas wielkiej wojny ojczyźnianej, ich heroizm i bezinteresowność na froncie i na tyłach, a także w celu zaznaczenia dużego wkładu kobiet w umacnianie przyjaźni między narodami i walkę o pokój".

Dzień Kobiet w PRL

czerwone goździki

Święto Kobiet przed II wojną światową nie cieszyło się w Polsce zbyt dużą popularnością. Do rozpropagowania tego święta przyczynił się komunizm. Po wojnie Dzień Kobiet służył PRL-owskiemu aparatowi państwa do szerzenia propagandy.

Jak wyglądał Dzień Kobiet w PRL?

8 marca promowana była praca kobiet. Panie obdarowywane były "towarami luksusowymi" jak na tamte czasy. Oprócz kwiatka (początkowo ofiarowywano goździki, a później tulipany) każda z pań otrzymywała rajstopy, ręcznik, ścierkę, mydło lub kawę. 


Oprócz kwiatka każda z pań otrzymywała rajstopy, ręcznik, ścierkę, mydło lub kawę.


Z okazji Dnia Kobiet publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. 

Dzień ten, podobnie jak inne uroczystości: Dzień Czynu Partyjnego, Dzień Hutnika, Dzień Drukarza, Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego – według niektórych istniał po to, aby obywatele nie zapomnieli o "przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu". Świadczą o tym chociażby tytuły ówczesnych artykułów: "Kobiety w szeregach ORMO podejmują zobowiązania dla uczczenia swego święta", "Tysiące kobiet stają w szeregach przodowników pracy", "Kobiety uczczą swoje święto wzmożonym współzawodnictwem pracy.


"Odfajkowanie.." - materiał z Polskiej Kroniki Filmowej z okazji Dnia Kobiet.

Dzień Kobiet obecnie

Po 1989 r. Dzień Kobiet kojarzył się w Polsce z PRL-em i z tego powodu święto to na jakiś czas nie było zbyt chętnie obchodzone. Wygląda jednak na to, że przeżywa swój renesans. Co roku na ulicach miast można dostrzec coraz więcej straganów z tulipanami i innymi kwiatami. Oprózz kwiatów panowie kupują kobietom także inne upominki lub zapraszają partnerki na miły wieczór w restauracji.

Pracodawcy również dbają o swoje pracownice. W godzinach pracy zdarzają się poczęstunki, czasem też kobiety otrzymują drobne upominki. Na uczelniach studentki 8 marca nie są odpytywane na zajęciach, w szkołach uczennice mogą liczyć na spokój tego dnia, choć to raczej też zależy od woli nauczyciela czy wykładowcy.

Kobiety mogą też liczyć na rabaty w wielu sklepach, szczególnie drogeriach i perfumeriach. Panie coraz częściej spędzają wieczór 8 marca w gronie przyjaciółek w kawiarni lub knajpie.

Wykop Skomentuj39
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura